Saint-Dié-des-Vosges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Saint-Dié-des-Vosges
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Saint-Dié-des-Vosges është një qytet në Departamentin e Vosges, me prefekturë në Epinal dhe që ndodhet në rajonin Lorraine në verilindje të Francës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Posita gjeografike :
    • 48° 17' Gjerësi Veriore
    • 06° 57' Gjatësi Lindore
  • Sipërfaqja : 46,15 km2

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Saint-Dié-des-Vosges i ka zyrtarisht 22 569 banorë (1999). Dendësia : 49,16 km2

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Cosmographiae Introductio (Martin Waldseemüller)

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Cathédrale
  • Kishë Saint-Martin
  • Muzeu Pierre-Noël
  • Ndërmarrje industriale Claude et Duval (arkitekt Le Corbusier)

Universiteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Institut universitaire de technologie

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Institut universitaire de technologie

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Saint-Dié-des-Vosges