Jump to content

Sakaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sakaka
سكاكا
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej242.813

Sakakah (Arabisht: سكاكا) është qytet në veriperëndim të Arabisë Saudite, ndodhet në rajonin El Xheuf. Sakakah ka pasur popullsi prej 242,813 sipas regjistrimit më 2010.[1][2]

Sipas sistemit të klasifikimit të klimës Köppen-Gelger, qyteti ka klimë të shkretëtirës së nxehtë.[3]

Në vitet e fundit, qeveria saudite ka siguruar më shumë kapital të farës në rajonin El-Xheuf, veçanërisht në Sakakah me shpresën e zhvillimit të rajonit ekonomikisht të uritur të mbretërisë. Për këtë arsye, qyteti është plot ndërtesa të reja qeveritare, shkolla dhe spitale dhe janë ndërtuar pranë rrënojave të shkatërruara të ndërtesave të vjetra që janë në nevojë të madhe për riparim. Një veçori kryesore e qytetit është zgjerimi i shpejtë i Universitetit El Xheuf, i themeluar në vitin 2005.[4] Sakakah është një qytet i vogël, por i zgjeruar me shumë ndërtime në vazhdim. Një projekt i madh i vazhdueshëm është ai i 1000-krevat i Princit Muhammed Bin Abdulaziz, i cili është në ndërtim e sipër.

Mbreti shpreson se Universiteti El Xheuf do të bëhet një shtyllë e përparimit social, kulturor dhe intelektual në Arabinë Saudite. Ekzistojnë disa shkolla qeveritare dhe disa shkolla private. Qyteti ka tre shkolla angleze, Shkolla Ndërkombëtare e Sakakës, e cila është një shkollë indiane dhe ka programin CBSE, shkolla tjetër ndërkombëtare me kurrikulën britanike dhe e treta është shkolla ndërkombëtare Alqimam me planprogramin amerikan.

  1. ^ "Saudi Arabia: Sakaka". Geohive. Arkivuar nga origjinali më 2013-08-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Taher, Mohamed (1998). Encyclopaedic Survey of Islamic Culture. Anmol Publications. ISBN 81-261-0403-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Climate: Sakaka - Climate graph, Temperature graph, Climate table". Climate-Data.org. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2017. Marrë më 10 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "uebfaqja e Universitetit". Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2010. Marrë më 11 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)