Jump to content

Salcë Béarnaise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Béarnaise sauce
LlojiSalcë
Vendi i origjinësFranca
Përbërësit kryesorëE verdha e vezës, gjalpi i kthjelluar, uthull e bardhë

Salcë Béarnaise (Frëngjisht: [be.aʁ.nɛz]) është një salcë e bërë me gjalpë, të verdhë veze, uthull të verës së bardhë dhe barishte . Konsiderohet si një "fëmijë" i salcës hollandaise . [1] Dallimi është vetëm tek aromatizuesit: béarnaise përdor shalot, piper të zi dhe tarragon, ndërsa hollandaise përdor piper të bardhë ose një majë kajene.

Emri i salcës rrjedh nga provinca e Béarnut, Francë. Është një salcë tradicionale për biftek . [2] [3]

  1. ^ The family is sometimes referred to as "mayonnaise sauces" as they are, like mayonnaise, based on the emulsion of an oil in egg water.
  2. ^ Escoffier: 89
  3. ^ Julia Child