Sallë operacioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brenda sallës operacioni

Sallë operacioni është një strukturë brenda një spitali ku operacionet kirurgjikale kryhen në një mjedis aseptik.

Sallat e operacionit janë të bollshme, të lehta për tu pastruar në dhomën e pastrimit dhe të ndriçuara mirë, tipikisht me drita kirurgjikale, dhe mund të kenë ekrane dhe monitorues. Salla operacioni janë përgjithësisht pa dritare dhe kanë temperaturë dhe lagështi të kontrolluar. Mbajtësit specialë të ajrit filtrojnë ajrin dhe mbajnë një presion pak të ngritur. Mbështetja e energjisë elektrike ka sisteme rezervë në rast të zhdukjes. Dhomat furnizohen me thithje të murit, oksigjen dhe ndoshta gazra të tjerë anestezikë. Pajisjet kryesore përbëhen nga tavolina e operacionit dhe karroca e anestezisë. Për më tepër, ka tavolina për të vendosur instrumente. Ka hapësirë ​​ruajtjeje për furnizime të zakonshme kirurgjikale. Ekzistojnë kontejnerë për pajisjet e disponueshme. Jashtë dhomës është një zonë e dedikuar për pastrim që përdoret nga kirurgët, anestezistët, praktikuesit e departamentit operativ dhe infermierët para operacionit. Një dhomë operacioni do të ketë një hartë për t'i mundësuar pastruesit të terminalit të rindërtojë tavolinën e operimit dhe pajisjet në paraqitjen e dëshiruar gjatë pastrimit.

Temperatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla e operimit zakonisht mbahen nën 23 ° C dhe temperatura e dhomës është faktori më kritik për të ndikuar në humbjen e nxehtësisë.[1] Kirurgët veshin shtresa të shumta (fustane kirurgjikale, platforma plumbi) dhe mund të vazhdojnë në një prerje nëse nuk mbahen të freskëta dhe mund të ulin përqendrimin dhe të rritin gabimet.[1] Temperaturat më të larta rritën kërkesën fizike subjektive dhe zhgënjimin e stafit kirurgjikal.[2] Një opsion është ngrohja e pacientit për të parandaluar infeksionet kirurgjike në terren dhe për të mbajtur ekipin kirurgjik të freskët. Ekziston një rritje 3 herë në infeksion për çdo ulje të temperaturës së trupit 1.9 ° C[3] dhe rrezatimi është shkaku kryesor i humbjes së nxehtësisë tek pacientët, dhe konvekcioni (përmes ajrit) është shkaku i dytë i humbjes së nxehtësisë.[4] Në orën e parë është e zakonshme për uljen e temperaturës së pacientit të shëndetshëm 0,5-1,5 ° C pasi anestezia shkakton ulje të shpejtë të temperaturës bazë.[4] Sipas një studimi metoda më efikase e mbajtjes së normotermisë përfshinte përdorimin e mbështjellësve të ngrohtë dhe një batanije për ngrohje. Për më tepër, ngrohja paraprake për tridhjetë minuta mund të parandalojë hipoterminë.[1]

Pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sallën e operacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tavolina e operimit në qendër të dhomës mund të ngrihet, ulet dhe ngjitet në çdo drejtim.
 • Dritat e sallës së operacionit janë mbi tryezë për të siguruar dritë të ndritshme, pa hije, gjatë operacionit.
 • Makina e anestezisë është në krye të tavolinës së operacionit. Kjo makinë ka tuba që lidhen me pacientin për t'i ndihmuar ata në frymëmarrje gjatë operacionit, dhe monitorë të integruar që ndihmojnë në kontrollin e përzierjes së gazrave në qark frymëmarrje.
 • Karroca e anestezisë është pranë makinës së anestezisë. Ai përmban ilaçet, pajisjet dhe furnizimet e tjera që mund të kenë nevojë për anesteziologun.
 • Instrumentet sterilë që do të përdoren gjatë operacionit janë rregulluar në një tryezë prej çeliku inox.
 • Një monitor elektronik (i cili regjistron rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes nga copëza ngjitëse që vendosen në gjoksin e pacientit).
 • Makina e oksimetrit të pulsit i bashkëngjitet gishtit të pacientit me një ndihmë elastike të brezit. Ajo mat sasinë e oksigjenit që përmbahet në gjak.
 • Makinë e matur e tensionit të automatizuar e cila automatikisht fryn pranga në presionin e gjakut në krahun e pacientit.
 • Një makinë elektrokautike përdor sinjale elektrike me frekuencë të lartë për të djegur ose mbyllur enët e gjakut dhe mund të përdoret gjithashtu për të prerë indet me një sasi minimale të gjakderdhjes.
 • Nëse kërkon ndërhyrje kirurgjikale, një makinë me mushkëri ose pajisje të tjera të specializuara mund të sillen në dhomë.
 • Përparimet në teknologji mbështesin tani sallat e operimit hibride, të cilat integrojnë sistemet e imazheve diagnostikuese si MRI dhe kateterizimin kardiak në sallën e operacionit për të ndihmuar kirurgët në procedura të specializuara neurologjike dhe kardiake.

Kirurgët dhe ndihmësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit në sallën e operacionit veshin pajisje personale mbrojtëse për të ndihmuar në parandalimin e baktereve nga infeksioni i prerjes kirurgjikale. Kjo pajisje personale mbrojtëse përfshin si më poshtë:

 • Ngjashëm me dhomat e pastrave normale, pa germa.
 • Një kapelë mbrojtës që mbulon flokët e tyre
 • Maska mbi fytyrën e tyre të poshtme, duke mbuluar gojën dhe hundët e tyre me boshllëqe minimale për të parandaluar thithjen e mikrobeve të kumbullës ose ajrit
 • Syze mbi sytë e tyre, përfshirë syze të specializuara me ngjyra për t'u përdorur me lazer të ndryshëm. një dritë fije optike mund të jetë e bashkangjitur për shikueshmëri më të madhe
 • Doreza sterile; zakonisht pa lateks për shkak të ndjeshmërisë ndaj lateksit që prek disa punonjës të kujdesit shëndetësor dhe pacientë
 • Veshjet e gjata, me fundin e fustanit jo më afër se gjashtë inç (15.24 cm) në tokë.
 • Mbulesa mbrojtëse në këpucët e tyre
 • Nëse rrezet x pritet të përdoren, platformat e plumbit / mbulesat e qafës përdoren për të parandaluar mbingarkimin e rrezatimit

Kirurgu gjithashtu mund të veshë syze speciale që e ndihmojnë atë të shohë më qartë. Infermierja dhe anesteziologu që qarkullojnë nuk do të veshin një fustan në sallën e operacionit sepse ato nuk janë pjesë e ekipit steril. Ata duhet të mbajnë një distancë prej 12-16 inç nga çdo objekt, person apo fushë sterile.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Hart, Stuart R.; Bordes, Brianne; Hart, Jennifer; Corsino, Daniel; Harmon, Donald (2011). "Unintended Perioperative Hypothermia". The Ochsner Journal. 11 (3): 259–270. ISSN 1524-5012. PMC 3179201. PMID 21960760. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hakim, Mumin; Walia, Hina; Dellinger, Heather L.; Balaban, Onur; Saadat, Haleh; Kirschner, Richard E.; Tobias, Joseph D.; Raman, Vidya T. (2018-04-06). "The Effect of Operating Room Temperature on the Performance of Clinical and Cognitive Tasks". Pediatric Quality & Safety. 3 (2): e069. doi:10.1097/pq9.0000000000000069. ISSN 2472-0054. PMC 6132757. PMID 30280125. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Reynolds, Luke; Beckmann, James; Kurz, Andrea (dhjetor 2008). "Perioperative complications of hypothermia". Best Practice & Research. Clinical Anaesthesiology. 22 (4): 645–657. doi:10.1016/j.bpa.2008.07.005. ISSN 1521-6896. PMID 19137808. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Rosenberger, Laura H.; Politano, Amani D.; Sawyer, Robert G. (qershor 2011). "The Surgical Care Improvement Project and Prevention of Post-Operative Infection, Including Surgical Site Infection". Surgical Infections. 12 (3): 163–168. doi:10.1089/sur.2010.083. ISSN 1096-2964. PMC 4702424. PMID 21767148. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)