Salman Khan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abdul Rashid Salim Salman Khan ( lindur më 27 dhjetor 1965),[1] njohur si Salman Khan (shqiptohet: [səlˈmaːn ˈxaːn]) është një aktor filmash indian, producent, këngëtar dhe personalitet televiziv.Me nje karriere te shtrire ne pothuajse 30 vjet, Khan ka marrë çmime të shumta, duke përfshirë ketu dy National Film Awards si producent filmash, dhe dy Filmfare Awards si aktor.[2] Ai ka një numër të konsiderueshëm ndjekesish në Azi dhe ne diasporen indiane ne mbare boten, dhe është përmendur në media si një nga aktoret me komercialisht te suksesshem te kinemase indiane.[3][4]

Djali i madh i skenaristit Salim Khan, Khan filloi karrierën e tij me një rol mbështetës në Biwi Ho Për të Aisi (1988) dhe arriti sukses me rolin si protagonist ne Maine Pyar Kiya (1989). Khan arriti të vendosë veten e tij në Bollywood në vitet 1990' me role në disa prodhime shume fitimprurese, duke perfshire ketu dramen Hum Aapke Hain Koun..! (1994), trillerin aksion Karan Arjun (1995), komedine Biwi Nr 1 (1999), dhe dramen familjare Hum Saath-Saath Hain (1999)..Pas një kohe të shkurtër rënieje në vitet 2000, Khan arriti me shume fame ne vitet 2010, duke luajtur si protagonist në filma të suksesshëm si Dabangg (2010),Ready (2011), Ek Tha Tiger (2012), Kick (2014), Sultan (2016) dhe Tiger Zinda Hai (2017), te cilat renditen ne filmat me fitimprurese te te gjitha koherave ne Indi.Sipas gazetes Forbes te vitit 2015, ne listen e 100 njerezve me te pasur te botes se spektaklit,Khan ishte indiani i radhitur me siper; ne vendin e 71-te me $33.5 milion.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bollywood wishes Salman Khan on his 46th birthday". DNA India. New Delhi. Press Trust of India. 27 dhjetor 2011. Marrë më 27 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Salman Khan on dancing in awards shows". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "SALMAN KHAN: Hail Bollywood's new king". Hindustan Times. 28 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2013. Marrë më 5 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "rediff.com: Readers' Picks: Top Bollywood Actors". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Salman Khan Makes it to Forbes Rich List, Shah Rukh Khan Doesn't – NDTV Movies". NDTVMovies.com. Marrë më 19 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)