Jump to content

Salt Bae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nusret Gökçe, gjithashtu i njohur si Salt Bae (lindi më 1983) është kuzhinier turk dhe pronar i restaurantit Nusr-Et. Stili i tij i gatimit dhe prerjes së mishit u bë i njohur në internet.[1][2][3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gökçe lindi në Erzurum, por për shkak kushteve financiare, ai u largua nga shkolla në klasën e gjashtë dhe filloi të punoj si kasap në Kadıköy.[4] Ai është me prejardhje kurde.[5][6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gökçe vizitoi shumë vende të ndryshme si Argjentinë dhe SHBA mes viteve 2007 dhe 2010 në mënyrë që të merr përvojë si kuzhinierë, ku edhe punoi në disa retaurante lokale.[4] Pasi u kthye në Turqi, ai hapi restorantin e parë në Stamboll më 2010.[7] Katër vite më vonë, ai hapi një restorant në Dubai.[8] Pas suksesit që pati, ai hapi restorant në Ebu Dabi tri vite më vonë.

Gökçe u bë i famshëm pas një videoje “Ottoman Steak” postuar në llogarinë e restorantit të tij në Twitter më 7 janar 2017.[9] Pas postitmit të videos në Instagram, ai filloi të quhet “Salt Bae” për shkak hedhjes së kripës: duke lënë kripë të bjerë poshtë në parakrah e tij pastaj u përhap në mish.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kush është Salt Bae?". 2017-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Simone Biles happily had food seasoned by 'the one and only' Salt Bae at Laureus Awards". 15 shkurt 2017. Marrë më 25 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Miller, Jenni. "Everything You Need to Know About #SaltBae". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Nusret hayat hikayesi". Marrë më 20 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Nusret hayat hikayesi" defined multiple times with different content
  5. ^ "Rudaw, Nusret'in ailesiyle röportaj yaptı". Ensonhaber. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Meşhur Nusret Kürt çıktı!". Rudaw.net. Marrë më 1 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Nusret Gökçe kimdir?". Marrë më 20 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Nusret restaurant to open at Four Seasons Dubai - What's On". What's On Dubai. 2014-11-11. Marrë më 2018-04-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Instagram post by Nusr_et#Saltbae • Jan 7, 2017 at 10:44am UTC" – nëpërmjet Instagram. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]