Samuel Morse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Samuel F. B. Morse

Samuel Finley Breese Morse - Daguerreotype -3g12153v.jpg

Emri: Samuel Finley Breese
Mbiemri: Morse
Lindi më: 27 prill 1791
Vendlindja: Charlestown, Massachusetts
Vdiq më: 2 prill 1872
Vdiq në: 5 West 22nd Street, New York City, New York

Samuel Breese Finli Morse (27 prill, 1791 - 2 prill, 1872) shkencëtar amerikan njihet si shpikës i telegrafit dhe Kodi Morse gjithashtu piktor i skenave historike .

Lindja dhe edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Samuel F.B. Morse lindi në Charlestown, Massachusetts, ishte fëmija i parë i gjeografit Jedidiah Morse (1761-1826) dhe Elizabeth Ann Finli Breese (1766-1828)[1]. Babai i Morse ishte një predikues i madh i besimit Kalvinist dhe përkrahës i Partisë Federaliste. Ato jo vetëm që e panë atë si një shpëtimi i madh për traditat (respektimin strikt i të shtunës), por besonte në idenë e një aleancë me Britaninë në lidhje me një të forcë qendrore qeveritare. Jedidiah fort besonte në arsimin Kalvinist dhe deshte ta fusë atë në sistemin arsimor Federalist. Ai ndiqte mësimet në akademinë Phillips në Andover, Massachusetts, pastaj vazhdoi në Yale College ku mori leksione për lëndët e fetare, filozofinë, matematikën, energjin elektrike nga Benjamin Silliman dhe Jeremia Dita. Ai fitonte para nga pikturat. Në 1810, ai u diplomua në Yale College me dekoratën Phi Beta kapa [2].

Piktura[redakto | redakto tekstin burimor]

Telegrafi[redakto | redakto tekstin burimor]

Telegrafi orgjinal i Samuel Morse

Vitet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Shkrime orgjiale[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Samuel F. B. Morse". Marrë më 2009-04-28. 
  2. ^ One of Yale's twelve residential places, Morse College, was subsequently named after Morse in 1961
 Commons: Samuel Finley Breese Morse – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]