San Jose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San Hoze
San Jose
Qytet
noform
Pamje nga San Hoze.
Stema_figura
Emblema e San Hozesë
Flag of San Jose, California.png
Flamuri i San Hozesë
Vendndodhja
San Hoze is located in SHBA
San Hoze
San Hoze
Vendodhja e San Hozesë në SHBA

San Hoze is located in Kaliforni
San Hoze
San Hoze
Vendodhja e San Hozesë në Kaliforni

Koordinatat: 37°20′0″V 121°54′0″P / 37.33333°V 121.90000°P / 37.33333; -121.90000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Santa Clara
Kryetari i Bashkisë Chuck Reed
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 466,109 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 984.299 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 29 nëntor 1777
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 408, 669
Koordinatat 37° 20′ 0″ Veri

121° 54′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sanjosecal.gov

San Jose (shqip: San Hoze) është qyteti i tretë më i madh në Kaliforni, i dhjeti më i madh në SHBA, dhe qendra e qarkut të Santa Clarës dhe ndodhet në skajin jugor të Gjirit të San Françiskos. Ai është edhe qyteti më i populluar në Kaliforninë e veriut.