Sandra Bagarić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sandra Bagarić
Lindi më (1974-04-05) 5 Prill 1974 (47 vjeç)
Vendlindja Zenica, Bosnja dhe Hercegovina
Profesioni Aktore, këngëtare operash
Vitet aktiv 1992–present

Sandra Bagarić (e lindur më 5 prill të vitit 1974) është një këngëtare operash dhe aktore kroate. Ajo ka lindur në Zenica, Bosnja dhe Hercegovina , ku dhe ndoqi Shkollë të Lartë për Muzikën. Ajo vazhdoi studimet e saj muzikore në Sarajevë, por për shkak të luftës u zhvendos në Zagreb në vitin 1992. Në Zagreb ajo mori pjesë në Akademinë e Muzikës. Ajo ka kënduar në shumë opera, duke përfshirë Madame Troubadur, Grofica Marica, Šišmiš, Boccaccio dhe Tko pjeva zlo ne misli. Ajo ka marrë pjesë në Dora 2007, së bashku me Kraljevi ulice. Ata performuan "Pjesma za novčić" dhe e fituan vendin e dytë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet në televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Film Roli Shënim
2002 Obećana zemlja TV seri
2007 Naša mala klinika Gospođa Episodi:"Sve crno"
2008 Zabranjena ljubav Eleonora Šarić Rol në 15 episode
2015-2016 Samo ti pričaj Dubravka Jakšić

Dublime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Film Roli Shënim
2013 Legjendat e Oz: Dorothy e Kthimit Kina Princess Dublimi me zë në kroatisht

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]