Sant Pere de Ribes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sant Pere de Ribes
Komunë
noform
panoramë e qytetit
Stema_figura
Vendndodhja
Sant Pere de Ribes is located in Spanjë
Sant Pere de Ribes
Sant Pere de Ribes

Koordinatat: 41°16′V 1°46′L / 41.267°V 1.767°L / 41.267; 1.767

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Garraf
Kryetari i Bashkisë Lluís Giralt Vidal (CiU-ViA)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40.71 km2
Lartësia 44 m (m.n.d.)
Popullsia 28399 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8810


Sant Pere de Ribes është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Garraf, të provincës Barcelona, në Katalonia. Sant Pere de Ribes ka 28399 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 40.71 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]