Sanxenxo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Sanxenxo
Komunë
Stema_figuraBandera de Sanxenxo.png
Vendndodhja
Sanxenxo is located in Spanjë
Sanxenxo
Sanxenxo

Koordinatat: 42°24.1′V 8°48.4′P / 42.4017°V 8.8067°P / 42.4017; -8.8067

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Galicia
Provinca Pontevedra
Qarku O Salnés
Kryetari i Bashkisë Catalina González Bea (2007)
Partia PPdeG
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 17315 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi The oldest remains date from 4000 BC-Neolithic
Vendasit Lilaino, -na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 36960
Faqja Zyrtare www.sanxenxo.es


Sanxenxo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun O Salnés, të provincës Pontevedra, në Galicia. Sanxenxo ka 17315 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 44 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]