Sara Sheffield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sara Sheffield.jpg

Sara Sheffield është një këngëtare opere dhe detare amerikane e cila në vitin 2005 u bë femra e parë këngëtare në historinë e "the President's Own" United States Marine Band.

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sara Sheffield, një mexosoprano, u rrit në Jacksonville të Teksasit.[1] Si fëmijë, ajo u trajnua në piano, dhe më vonë u përpoq për performanca vokale në vend të pianos. [2]

Shfaqja e saj e parë soliste vokale ishte në moshën 11 vjeçe në Kishën Qendrore Baptiste të Jacksonville.[1] Pesë vjet më vonë ajo filloi të merrte mësime private vokaliste. [2] Ajo u diplomua nga Shkolla e Mesme e Jacksonville në vitin 1997.[3] Gjatë shkollës së mesme, ajo ishte tre herë anëtare e Korit të Shtetit të Teksasit.[3] Në vitin 2001, Sheffield mori një diplomë muzikore në performancën vokale nga University of North Texas College of Music, ku studioi nën Cody Garner. [1] [2] Ajo më vonë mori një Master të Administrimit të Biznesit nga George Mason University. [1]

Sheffield performs Saint-Saëns' Mon cœur s'ouvre à ta voix in 2015

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të studimeve të saj universitare në Universitetin e Teksasit të Veriut, Sheffield u angazhua në Opera El Paso dhe Amarillo Opera dhe më pas u regjistrua në ushtrinë amerikane si vokaliste. [4] [3] [5] Ajo përfundoi Trajnimin Bazë të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në Fort Jackson në Karolinën e Jugut dhe u dërgua në Qarkun Ushtarak të Uashingtonit, ku ajo u caktua në Bandën e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara "Pershing's Own" në Fort Myer . [2]

Në vitin 2004, ajo shkoi për prova në Bandën Detare të Shteteve të Bashkuara "the President's Own"dhe u pranua si këngëtarja e parë femër në histori.

Në 2008 Sheffield u emërua si finaliste rajonale në Metropolitan Opera. [4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheffield banon në Burke, Virginia. [2] [6] Ajo ka tre fëmijë. [2] [5] [7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Family of East Texan at White House: 'Did you ever think you'd be standing next to the President?'". KLTV-TV. 19 prill 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 qershor 2018. Marrë më qershor 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e f "See a First on the First". Chantilly Connection. 14 tetor 2009. Marrë më qershor 26, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "JEF announces honorees for annual 'Evening With Our Stars'". Jacksonville Daily Progress. 4 mars 2017. Marrë më qershor 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b ""The President's Own" United States Marine Band". marines.mil. United States Marine Corps. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 mars 2019. Marrë më qershor 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "usmc" defined multiple times with different content
  5. ^ a b "Staff Lines" (PDF). Notes. nëntor 2013. Marrë më korrik 16, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ McDonnell, Rafael. "Melodic Military Eagles". North Texan Online. University of North Texas. Marrë më qershor 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Ceremony recognizes servicewomen". Watertown Daily Times. Washington Post. 23 tetor 2017. Marrë më qershor 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]