Sarape

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Clint Eastwood me sarape në filmin Një grusht dollarë
Modeli tipik për një sarape

Sarape, zarape ose jorongo[1] është një shall i gjatë si batanije, shpesh me ngjyra të ndezura dhe të thekur në skajet, i veshur në Meksikë, veçanërisht nga burrat. Termi sarape është për batanije të endura drejtkëndëshe (pa hapje), megjithëse në vitet më të fundit mund të përdoret gjithashtu për t'iu referuar një batanije drejtkëndëshe shumë të butë me një hapje në mes për kokën e dikujt, e ngjashme me një poncho të quajtur gabán, ose jorongo në Meksikë. Variacione moderne të disa sarapeve bëhen me kapuça përputhen për mbulimin e kokës. Gjatësia ndryshon, por përpara dhe mbrapa normalisht arrijnë lartësinë e gjurit tek një person mesatar.

E disponueshme në ngjyra të ndryshme dhe modele projektimi, ngjyrat tipike të sarapes nga rajonet malore janë kombinime dy-tonësh të zezë, gri, kafe, ose cirk në varësi të ngjyrës natyrore të tufave të deleve të rritura në zonë, me modele të mëdha projektimi që përdorin motive tradicionale indigjene. Nga ana tjetër, sarape tradicionale siç është bërë në shtetin meksikan të Coahuila në veri-lindje të Meksikës pranë qytetit të Saltillo shpesh përbëhet nga një ngjyrë bazë e errët me bende të verdha, portokalli, të kuqe, blu, jeshile, vjollcë ose të tjera të ndritshme ngjyra. Skajet janë zakonisht të thekura.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarape mendohet se ka paraardhësit e saj në rrobat e veshura në rajonin afër Chiautempan dhe Contla, Tlaxcala. Gjatë periudhës koloniale, ajo u mor në Spanjën e Re veriore, ku u përshtat me klimën dhe motivet ndryshuan. Qyteti i Saltillo është i lidhur fort me zhvillimin e sarape, megjithëse ishte i përhapur në të gjithë zonën e njohur atëherë si Nueva Vizcaya.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Etimología de jorongo