Një grusht dollarë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Një grusht dollarë ( italisht: Per un pugno di dollari; [1] anglisht: A Fistful of Dollars) është një film i zhanrit shpageti western i vitit 1964 me regji të Sergio Leone dhe aktorin Clint Eastwood në rolin kryesor, e ku luan së bashku me aktorët Gian Maria Volontè, Marianne Koch, Wolfgang Lukschy, Sieghardt Rupp, José Calvo, Antonio Prieto dhe Joseph Egger. [2] Filmi, një bashkëprodhim ndërkombëtar midis Italisë, Gjermanisë Perëndimore dhe Spanjës, u filmua me një buxhet të ulët (200 mijë dollarë) ndërsa Clint Eastwood u pagua 15,000 dollarë për rolin e tij. [3] Filmi është realizuar në Itali në vitin 1964 dhe më pas në Shtetet e Bashkuara në vitin 1967 e filloi popullarizimin e zhanrit Spaghetti Western. Ai u pasua nga filmi tjetër i zhanrit të njëjtë Për disa dollarë më shumë dhe filmi I miri, i keqi dhe i shëmtuari, gjithashtu me Clint Eastwoodin. Në mënyrë kolektive, këta tre filma njihen si "Trilogjia e Dollarëve", ose trilogjia "Njeriu pa emër". Që të tre filmat u lëshuan në qarkullim në Shtetet e Bashkuara në vitin 1967, duke e katapultuar Eastwoodin në një yll filmik. [4] Filmi është identifikuar si një xhirim jozyrtar i Akira Kurosawas për filmin Yojimbo (1961). Në Shtetet e Bashkuara, fushata e publicitetit të Artistëve të Bashkuar iu referua karakterit të Eastwoodit në të tre filmat si " Njeriu pa emër".

Muzikën e këtij realizimi filmik e ka bërë kompozitori Ennio Morricone.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Curti, Roberto (2016). Tonino Valerii: The Films. McFarland. fq. 192. ISBN 1476626189. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Variety Film Reviews; 18 nëntor 1964, faqe 22.
  3. ^ "Ennio Morricone" nga Jerry McCulley, ese në CD-në 1995 "Ennio Morricone Anthology", Rhino DRC2-1237
  4. ^ McGilligan, Patrick (2015). Clint: The Life and Legend (updated and revised). New York: OR Books. ISBN 978-1-939293-96-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Caldito, Angel (3 shtator 2008). "Los primeros decorados del Oeste en España, en Hoyo de Manzanares" (në spanjisht). Historias Matritenses. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2014. Marrë më 7 janar 2014.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]