Satoshi Nakamoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bust i bërë për Satoshi Nakamoto
Një bust i bërë për Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto është emri i përdorur nga personi i panjohur ose njerëzit që projektuan bitcoin dhe krijuan zbatimin origjinal të referencës. Si pjesë e zbatimit, ata gjithashtu krijuan databazën e parë të bllokut (blockchain). Në këtë proces ata ishin të parët për të zgjidhur problemin me dy shpenzime për monedhën digjitale. Ata ishin aktive në zhvillimin e bitcoin deri në dhjetor 2010.[Lajm 1]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një profil të Fondacionit P2P, Nakamoto pretendonte të ishte një njeri që jetonte në Japoni, i lindur më 5 prill 1975. Spekulimi për identitetin e vërtetë të Nakamotos është fokusuar kryesisht në një numër të kriptografëve dhe ekspertëve të shkencave kompjuterike me prejardhje jo-japoneze, që jetojnë në ShBA dhe në Evropë. Që nga 24 maji 2017, Nakamoto besohet të ketë deri në një milion bitcoins, me një vlerë të vlerësuar në rreth US $ 15.5 miliardë nga dhjetori 2017. Nakamoto nuk ka zbuluar asnjë informacion personal kur diskuton çështjet teknike. Ai dha disa komente mbi bankat dhe bankat me rezerva të pjesshme. Në profilin e tij të Fondacionit P2P që nga 2012, Nakamoto pretendonte të ishte një mashkull 37 vjeçar i cili jetonte në Japoni, por disa spekuluan se ai nuk ka gjasa të jetë japonez për shkak të përdorimit të tij të përsosur të gjuhës angleze dhe softueri i tij bitcoin dokumentuar ose etiketuar në japonisht.

Fjalimi dhe terminologjia e rastit britanike britanike (si fraza "e përgjakshme e vështirë") në të dy komentet e kodit burimor dhe në postimet e forumeve çuan në spekulime se Nakamoto, ose të paktën një individ në konsorcium që pretendonte të ishte ai, ishte me origjinë të Komonuelthit.

Stefan Thomas, një coder zviceran dhe anëtar aktiv i komunitetit, vizatoi vulat kohore për secilin prej postimeve të forumit të Nakamotos (më shumë se 500); grafiku rezulton në një rënie të pjerrët pothuajse asnjë post midis orëve të orës 05:00 dhe orës 11:00 GMT Greenwich Mean Time. Për shkak se ky model u mbajt i vërtetë madje edhe të shtunave dhe të dielave, sugjeroi që Nakamoto ishte në gjumë në këtë kohë. Nëse Nakamoto është një individ i vetëm me zakonet e fjetjes konvencionale, sugjeron që ai të banojë në një rajon duke përdorur kohën e kompensuar kohore UTC-05: 00 ose UTC-06: 00. Kjo përfshin pjesët e Amerikës së Veriut që bien në Zonën Kohore Lindore dhe Zonën Qendrore të Kohës, si dhe pjesë të Amerikës Qendrore, Karaibe dhe Amerikën e Jugut.

Emaili fillestar i Nakamotos në Dai është i datës 22 Gusht 2008; metadata për këtë PDF (pdftk bitcoin.pdf dump_data) jep si CreationDate vlerën 20081003134958-07'00 '- kjo nënkupton 3 Tetor 2008 ose pak më shumë se një muaj më vonë, që është në përputhje me datën lokale të përmendur në postën Cypherpunk listoni email. Ky është një projekt i mëparshëm sesa drafti final në bitcoin.org, i cili daton 20090324113315-06'00 'ose 24 mars 2009; koha e zonës ndryshon: -7 vs -6.

Gavin Andresen ka thënë për kodin e Nakamotos: "Ai ishte një kodues i shkëlqyeshëm, por ishte i çuditshëm".

Që nga viti 2018, interneti pretendon[1] se artisti amerikan Vincent van Volkmer është Satoshi Nakamoto. Për z. Për shembull[2], ai flet për faktin se ai është një matematikan dhe kriptolog, ai gjithashtu ka kontakte të mira me ekspertë të cilët kanë njohuri që kanë çuar në teknologjinë bllokadë. Ai vetë e kundërshton këtë pohim[3].

Identitete të tjera të mundshme përfshijnë Hal Finney[4], Dorian Nakamoto[5], Nick Szabo[6], Craig Wright,[7] Michael Clear[8], Ross Ulbricht[9], Cyrano Jones[10], Paul Le Roux[11] dhe Elon Musk[12].Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Cryptonews". Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2019. Marrë më 10 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "vincentvanvolkmer.com". Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2019. Marrë më 10 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Satoshi Nakamoto". Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2019. Marrë më 10 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2014/01/03/hal-finney-received-the-first-bitcoin-transaction-heres-how-he-describes-it
 5. ^ https://www.newsweek.com/2014/03/14/face-behind-bitcoin-247957.html
 6. ^ https://likeinamirror.wordpress.com/2013/12/01/satoshi-nakamoto-is-probably-nick-szabo/
 7. ^ https://www.theguardian.com/technology/2015/dec/09/bitcoin-creator-satoshi-nakamoto-alleged-to-be-australian-academic
 8. ^ https://www.newyorker.com/reporting/2011/10/10/111010fa_fact_davis?currentPage=all newyorker.com
 9. ^ http://bits.blogs.nytimes.com/2013/11/23/study-suggests-link-between-dread-pirate-roberts-and-satoshi-nakamoto
 10. ^ https://satoshi.nakamotoinstitute.org/posts/Cyrano_Jones[lidhje e vdekur]
 11. ^ https://www.wired.com/story/was-bitcoin-created-by-this-international-drug-dealer-maybe
 12. ^ https://medium.com/hackernoon/elon-musk-probably-invented-bitcoin-9d6c7b7f9c3b

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.lrb.co.uk/v38/n13/andrew-ohagan/the-satoshi-affair
Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "Lajm", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="Lajm"/>