Scary Movie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Scary Movie është film i vitit 2000 i zhanreve Komedi,Horror dhe Parodi me regjisor Keenen Ivory Wayans dhe me skanristët si Marlon Wayans dhe Shawn Wayans dhe disa skenarist të tjerë ky film i perket Komedisë së zezë amarekane (American Dark Comedy).

Scary Movie
Regjia ngaKeenen Ivory Wayans
Shkruar ngaShawn Wayans dhe Marlon Wayans
ProdhuesiEric L. Gold
LuajnëAnna Faris
Regina Hall
Marlon Wayans
Shawn Wayans
Shannon Elizabeth
Jon Abrahams
Kurt Fuller
Carmen Electra
Lochlyn Munro
Cheri Oteri
Dave Sheridan
KinematografiaFrancis Kanny
MontazhiMark Helfrich
MuzikaDavid Kitay
Shpërndarë ngaDimension Films
Data e publikimit
7 korrik 2000
ShtetiSH.B.A-të
GjuhaAnglisht

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një 18-vjeçare vajzë të quajtur Drew Decker (Carmen Electra) merr një telefonatë kërcënuese telefonike, ndërsa vetëm në shtëpi një natë. Në një hapje që pasqyron nga afër Scream, Drew është ndjekur nga jashtë Ghostface, i cili pastaj rips off triko e saj dhe pantallona të gjera, duke lënë të veshur e saj në sytjena e saj të bardhë dhe lak. Drew shkon nëpërmjet saj sprinklers kopsht, por ajo është me thikë, atëherë në gji nga Ghostface, duke hequr një prej gjirit implantet silikoni saj, goditur nga një makinë të drejtuar nga i ati i saj (i cili ishte duke u seks oral nga gruaja e tij kështu që ai nuk ka njoftim Drew) , dhe u vra pastaj nga Ghostface.

Ditën tjetër, Cindy Campbell (Anna Faris), takohet me të dashurin e saj Bobby Prinze (Jon Abrahams) dhe miqtë e saj, Brenda Meeks (Regina Hall), Ray Wilkins (Shawn Wayans), Greg Phillipe (Lochlyn Munro), Buffy Gilmore dhe (Shannon Elizabeth). Ekipet e ndryshme të lajmeve, duke përfshirë - hack reporter Gail stuhi breshëri (Cheri Oteri) - konvergojnë në shkollë në prag të vdekjes brutale e tërhoqi. Gail grepa deri me Doofy probleme mendore Buffy vëllai (Dave Sheridan), duke shpresuar të qumështit faktet prej tij. Një ditë, ndërsa Cindy është në klasë, dikush misterioze lë një shënim duke thënë se unë e di se çfarë keni bërë HALLOWEEN FUNDIT. Cindy atëherë e kupton se vrasja Drew ndodhi saktësisht një vit pasi ajo dhe miqtë e saj vranë aksidentalisht një burrë gjatë një udhëtim makinë të egra (por njeriu është treguar vetëm për të pandërgjegjshëm dhe të përpiqet për të të treguar atyre para se të rrëzuan jashtë përsëri). Gatshëm të përballet me burgim, të nesërmen një seri e ngjarjeve gjithnjë e çuditshme ndodhin. Anëtarë të ndryshëm të grupit të marrin shënime kërcënuese nga Ghostface dhe janë dërguar me shpejtësi, por shumica mbesin lëkundur pavëmendshëm për numërimin rritje trupit. Vrasësi pas sulmeve Cindy në shtëpinë e saj. Ajo përpiqet për të thirrur policinë, por vrasës shpëton. Bobby arrin në shtëpinë e saj, por Ghostface (para se ai u largua) bie thikë dhe doreza e cila çon në të menduarit se Cindy Bobi është vrasësi policia ta arrestojë atë (edhe pse ai po le nesërmen). Greg është vrarë nga Ghostface në pamje të thjeshtë. Buffy përpiqet për të marrë ndihmë, por Buffy është në një konkursin e bukurisë dhe talenti i saj ishte duke vepruar kështu ata menduan klithmat ishin pjesë e aktit të saj. Buffy, të lartë në suksesin solli nga vrasja, bëhet viktimë e ardhshme Ghostface së. Gjatë vrasjes, Buffy mendon kjo është një lojë, kështu që ajo bën çdo klishe bërë nga një femër të bardhë në një film horror. Ghostface decapitates e saj (edhe pse koka e saj e mban duke folur më pas). Më vonë, Ghostface shkopinj penisi i tij nëpër kokën Ray, në dukje të vrarë atë. Ghostface pastaj përpiqet për shkatërrimin e Brenda gjatë një shfaqjeje të Shekspirit në dashuri, por moviegoers, ngopur me Brenda ndërprerje të vazhdueshme me zë të lartë gjatë filmit, godase atë në mënyrë të përsëritur, në dukje vrasjen e saj.

Cindy hedh një parti shtëpi, duke shpresuar për sigurinë në numra. Gjatë parti, Bobby dhe Cindy të shkojnë deri shkallët dhe kanë marrëdhënie seksuale, nuk bën Cindy një virgjëreshë. Ghostface papritur shfaqet dhe keqes therr Bobby, para se të zhduken shpejt. Cindy merr një armë nga një sirtar në afërsi të hyrjes, Bobby ndjek dhe ajo tenton të plagët e tij. Shorty (Marlon Wayans), vëllai stoner Brenda, vjen nga bodrum dhe informon ata se vrasësi ka vrarë të gjithë në shtëpi. Bobby merr armën dhe shorty shoots, tregon se plaga e tij ishte një dinakëri të përpunuar. Ray pastaj arrin në skenën - ç'rast Bobby zbulon Cindy se tani ai është homoseksual, dhe kështu është Ray - pse Ray menjëherë mohon atë, pavarësisht përparimeve të përsëritura të tij homoseksuale dhe tendencave të shfaqet në të gjithë filmin. Ata njoftojnë planin e tyre për të vrarë të atin dhe motrën e saj kornizë. Bobby thotë se ai e bëri atë, sepse kurrë nuk Cindy pasur marrëdhënie seksuale me atë dhe Bobby gleefully vë në dukje se edhe pse plani i tyre i mungon kuptim kjo nuk ka rëndësi, pasi që filmat horror nuk janë vërejtur për logjikën e tyre, ata gjithashtu thonë se janë vetëm kopjimi vrasësin dhe nuk janë vrasësit aktuale ("Ne jemi duke kopjuar një vrasës që tashmë ekziston."). Bobby Ray dhe gjithashtu doli me një plan për të bërë veten të duket si heronj, duke i dhënë çdo plagë të tjera me thikë për të treguar se ata luftuan atë. Por, Ray keqes therr Bobby përsëritur dhe gati vret atë zbulimin motiv Ray ishte për shkak se shfaqja e tij e preferuar Bros Wayans (Kjo është bërë që të jetë ironike që Shawn Wayans luajti në këtë shfaqje së bashku me Marlon Wayans gjithashtu) ishin anuluar.

Megjithatë, Ghostface vërtetë befas kthehet dhe keqes therr Ray, i cili bie në krye të Bobby në pozitë seks anal. Vrasësi pas sulmeve Cindy, por ajo me sukses nënshtron atë duke përdorur lëvizje të kopjuar nga Matrix dhe nis atë nëpërmjet një dritare. Megjithatë, para se të zhduket Ghostface policia arrijnë.

Në stacionin e policisë, Cindy dhe sherif lokal (Kurt Fuller) të kuptojë se (nëpërmjet një montazh i ngjashëm me atë të të dyshuarit e zakonshme) Doofy - i vetmi që e dinte në lidhje me aksident automobilistik - në fakt u dredhuar paaftësi e tij dhe është vrasësi i vërtetë . Fatkeqësisht, Doofy ka ikur tashmë me Gail stuhi breshëri. Pas gjetjes maskuari tij nda në rrugë, Cindy fillon këlthitës "Noooooo" në qiell - dhe merr drejtuar mbi nga një makinë, me sa duket duke vrarë atë (edhe pse ajo kthehet në vazhdim gjallë dhe të mirë) kështu në realitet, përplasje makina vetmi seriozisht plagos (me sa duket) e saj.

Si roll kredi, Shorty - parodying rregullat e një trilogji në Scream 3 - shpjegon nëpërmjet videocassette se ai mund të jetë në burg ose i vdekur, por parashikon rregullat për të mbijetuar një situatë të tillë ... që të kthehet të jetë udhëzimet për të mbijetuar një rrok-dhe-drejtuar.

Cast dhe Protagonistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box Office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]