Schwedt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Schwedt
Pamje nga qyteti i vjetër
Pamje nga qyteti i vjetër
Popullsia
 • Gjithsej30,539
{{{postal_code_type}}}
16303
TargatUM

Schwedt është qytet në verilindje së BrandenburgutGjermani. Ndodhet afër lumir Oder në kufi me Poloninë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schwedt ndodhet në lindje së regjionit Uckermark nga lumi Oder deri në lumin Havel. Përmes lumit dhe kufirit, rreth 10 km në juglindje është qyteti polak, Chojna. Qytetet gjermane të cilët janë afër Schwedt është Angermünde (rreth 18 km në perëndim) dhe Gartz.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jörg Hoffmann – Notar
  • Britta Steffen – Notar - Fituese e notit 50 dhe 100 metra në grupin e femrave
  • Julia Brendler - Aktore
  • Leonhardt von Blumenthal - Kont dhe ushtar

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti population_total
1875 15 127
1890 14 709
1910 14 125
1925 13 640
1933 13 683
1939 13 512
1946 11 332
1950 12 418
1964 23 441
1971 38 211
Viti population_total
1981 54 933
1985 54 142
1989 55 082
1990 53 628
1991 51 923
1992 52 188
1993 51 606
1994 50 684
1995 49 371
1996 48 138
Viti population_total
1997 46 723
1998 45 117
1999 43 707
2000 42 261
2001 40 685
2002 39 381
2003 38 691
2004 37 940
2005 37 259
2006 36 677
Viti population_total
2007 35 881
2008 35 162
2009 34 586
2010 34 035
2011 31 515
2012 31 042

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]