Brandenburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Potsdam
Hapësira: 29.478,63 km²
Banorë: 2.551.000 (31. gusht 2006)
Dendësija e popullsisë: 87 Banorë në km²
Website: [1]
ISO 3166-2: DE-BR
Politika
Kryeministri: Matthias Platzeck (SPD) (që nga 27. qershor 2002)
Partia në pushtet: Në koalicion SPD dhe CDU
Harta

Brandenburg është Republikë Federale e Gjermanisë që gjendet në pjesën veriore. Kryeqyteti është Potsdam. Kufizohet në lindje me Poloninë , në jug me Sachsen sqt. Zaksen, në perëndim me Sachsen-Anhalt sqt.Zaksen Anhalt, Niedersachsen, dhe në veri me Mecklenburg-Vorpommern si dhe e rrethon në të gjitha anët qendrën e Berlinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]