Sead el-Atijk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sead ibn Atijk ibn Musafer el-Atijk ose Sead ibn Atijk el-Atijk (Arabisht: سعد بن عتيق بن مسفر العتيق / سعد بن عتيق العتيق; lindi më 1969) është klerikë sauditë. Ai është i njohur për ligjëratat fetare dhe lidhjen e tij me qeveritë e shteteve të Gjirit Arab përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari dhe Arabia Saudite.

Gjatë muajit të Ramazanit më 2010, Sead el-Atijk u ftua nga Ministria e Fondacioneve dhe Çështjeve Islame për të dhënë ligjërata.[1] Ai prapë u ftua nga ministria në maj të vitit 2011.[2] Një nga ligjëratat e tij është renditur në seksionin e mediave të faqes së internetit të Ministrisë së Fondacioneve dhe Çështjeve Islame.[3]

Ai u ftua nga Ministria e Brendshme e Katarit të mbante një ligjëratë sigurimit të aeroportit më 23 korrik 2013 në Doha.[4] El-Atijk mbajti një ligjëratë në Marinën e Katarit në korrik të vitit 2013.[5][6]

Ai mbajti një ligjëratë me titullin “Me Muhammedin e dashur” para nxënësve gjatë një ekspozite të shkollës në Katar.[7]

Më 6 korrik 2014 gjatë Ramazanit, El-Atijk predikoi në Xhaminë Imam Muhammed ibn Abdylvehabi.[8] Më 9 korrik 2014 el-Atijk gjithashtu dha një predikim tjetër gjatë muajit të Ramazanit në të njëjtën xhami.[9] El-Atijk mbajti një fjalim në Çmimin Ndërkombëtar të Kur'anit të Shenjtë të Dubait, i cili u krijua nga Udhëheqësi i Dubait, Shejh Muhammed bin Rashid El Maktum në korrik të vitit 2014.[10] El-Atijk u emërua si një nga predikuesit dhe dijetarët në këtë ngjarje në faqen e Shejh Muhammed bin Rashid El Maktum.[11] Ai pastaj mbajti fjalimin e tij në këtë ngjarje.[12][13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "برنامج الزعظ والإرشاد للمشايخ ضيوف الوزارة" (PDF). وزارة الأوقاف والشؤون الإسلامية - دولة قطر. gusht–shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "الأوقاف تختتم الموسم الثقافي اليوم.. بمحاضرة للداعية سعد العتيق". وزارة الأوقاف والشؤون الإسلامية - دولة قطر. الدوحة. 2011-05-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "إدارة الدعوة والإرشاد الديني". وزارة الأوقاف والشؤون الإسلامية - دولة قطر. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 31 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "الداخلية تشارك في الاحتفال بليلة القرنقعوه". وزارة الداخلية دولة قطر. 2013-07-25. Arkivuar nga origjinali më 2013-12-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "تخللتها ندوة للداعية الدكتور سعد العتيق غبقة رمضانية للقوات البحرية الأميرية". الراية. الدوحة. 2013-07-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "القوات البحرية تقيم ندوة دينية وغبقة رمضانية". الشرق-قطر. 27 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 31 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "محافظ الدرعية يرعى حفل افتتاح معرض السنة النبوية ويدشن خلاله المبنى الجديد لمدارس تحفيظ القرآن الكريم ". إدارة تعليم الرياض. 24 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ عبادة الصمت - لفضيلة الشيخ.د / سعد العتيق. 16 nëntor 2014. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ مكائد الشيطان - لفضيلة الشيخ .د / سعد بن عتيق العتيق. 8 tetor 2014. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "الشيخ سعد بن عتيق العتيق يحاضر عن ضياء قلب". 5 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "جائزة دبي الدولية للقرآن تبدأ محاضراتها مساء اليوم". صاحب السمو الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم. 29 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2015-07-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ محاضرة الشيخ سعد بن عتيق العتيق عن ضياء قلب. جائزة دبي الدولية للقرآن الكريم DIHQA. 5 korrik 2014. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "الشيخ سعد بن عتيق العتيق يحاضر عن ضياء قلب". 5 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]