Sean Parker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sean Parker
U lind nëGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data[1]
ArsimiWilliam Taft Elementary
Oakton High School
Chantilly High School
ProfesioniEntrepreneur, investor
Njohur përManaging Partner at The Founders Fund
Co-founder of Plaxo, Napster, Airtime, and Causes
President of Facebook
Chairman of the Parker Foundation
Anëtar bordi iSpotify
Yammer[2]
Bashkëshorti/ja
Alexandra Lenas
(m. 2013)
Fëmijë2

Sean Parker (lindur më 3 Dhjetor 1979) është një sipërmarrës amerikan dhe filantropist, njohur më së shumti si bashkëthemeluesi i shërbimit file-sharing Napster si dhe presidenti i parë i rrjetit socail Facebook.Ai bashkëthemeloj gjithashtu Plaxo,Causes,Airtime.com dhe Brigade (një platformë virtuale për angazhimin qytetar).Ai është themeluesi dhe drejtori i Fondacionit Parker,i cili fokusohet tek shkencat e jetës,shëndeti publik global dhe angazhimet qytetare.Në listën e miliarderve të botës të revistës Forbes për 2016-ën,ai ishte në vëndin e 722-të me një të ardhur neto prej 2.4 miliard dollarësh.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parker u lind në Herndon,Virgina, nga prindërit Diane Parker, një broker reklamash televizive dhe Bruce Parker, një oqeanografë i qeverisë amerikane.

  1. ^ "Sean Parker biography". The Biography Channel. Marrë më 6 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Yammer Board of Directors and Management". Yammer. Arkivuar nga origjinali më korrik 18, 2011. Marrë më prill 17, 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sean Parker - Forbes". Forbes. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)