Sebastian Bieniek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sebastian Bieniek (lindur me 24 prill 1975 - 9 shkurt 2022[1]) është një regjisor gjerman, artist, fotograf dhe autor. Vendlindja e tij është Czarnowasy (Poloni)[2].

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sebastian Bieniek kaloi femijerinë e tij në Poloni. Në moshën 13 vjeçare, ai dhe familja e tij emigruan në Gjermani. Interesi i tij për art, veçanërisht për pikturë, filluan shumë herët. Ai mori pjesë në shumë ekspozita edhe para moshës 20 vjeçare. Ka një specializim ne fotografi, i ndjekur nga një master në Universitetin e Arteve e Berlinit. Videot e tij të para u filmuan në Berlin University of the Arts. Ka punuar dhe jashtë shtetit dhe ka marrë një burse studimi nga rinia gjermane-franceze nga Rennes, ku ka përfunduar dhe kompletuar shumë vepra. Sebastian Bieniek filloi studimet në German Film and Television Academy më 2002. Më 2011 Sebastian Bieniek ka shkruajtur librin REALFAKE.

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sebastian Bieniek died unexpectedly on february 9th 2022". www.sebastianbieniek.com (në gjermanisht). Marrë më 2022-03-08.
  2. ^ "PAINTING by Sebastian Bieniek (B1EN1EK) - Artist's Vita". www.sebastianbieniek.com (në gjermanisht). Marrë më 2022-03-08.