Jump to content

Selinoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selinoja
-
Apium Graveolens
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Apiales
Familja: Apiaceae
Grupi: Apium
Apium graveolens

Selinoja (lat. Apium graveolens L. ) e njohur edhe si selin, selini me erë të rëndë (Korçë), selinë është bimë barishtore shëruese. Në kohën e Egjiptit të vjetër fletat e selinojës së egër, dhuroheshin në raste vdekje. Nga grekët e njohur si sélinon, nga romakët e quajtur apium, kjo bimë i dedikohej Zotit të nëntokës. Selinoja mbillej në afërsi të varrezës dhe e rrethonte atë me gjethet e saja.

Që nga viti 480 p.e.s, në qytetin që mbanë emrin e saj, Selinunt, shtypeshin monedha me pamje të gjethes së saj.

Selinoja e vërtetë (lat. Apium graveolens L.), në Evropë është e njohur nga mesjeta.

Sot, Selinoja mbillet në mbar botën në variante të ndryshme dhe përdoret si bimë ushqyese.


kjo bime perdoret dhe per te gatuar salsa te ndryshme.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taksonomia Selino u përshkrua nga Carolus Linnaeus ne Volumin Një nga Plantarum llojit të tij në 1753. [1]

Lidhur ngushtë bermejoi Apium nga ishulli i Minorcë është një nga bimët
Apium graveolens përdoret nëpër botë si një perime, ose për bisht i gjethes i freskët (fron fletë) ose taproot dhjamosur.

Në vendet e ulta, selinoja kultivohet edhe për farat e saj. Aktualisht ne fruta shumë të vogla. Këto "fara" japin një vaj me vlerë të paqëndrueshme të përdorura në parfumeri dhe industrinë farmaceutike. Ata gjithashtu përmbajnë një kompleks organik të quajtur apiol. Fara e selinosë mund të përdoret si aromatizues apo nuancë, ose si fara dhe bima e tërë të përziera me kripë, e quajtur ndryshe si kripë selinoje. Kripa e selinosë mund gjithashtu të nxirret nga një ekstrakt prej rrënjëve. Kripa e selinosë përdoret si erëz, në kokteje (sidomos për të përmirësuar shijen e përgjakshme në koktejin Merjemes)

Selino, qepë, speca dhe bell janë të trinitetit të shenjtë të Luiziana kreolisht dhe kuzhinë Cajun. Selino, qepë, karrota dhe përbëjnë mirepoix frëngjisht, shpesh përdoret si një bazë për salcat e supave. Selino është një element kryesor në supa shumë, si ajo me supë pule. Selino është një përbërës i rëndësishëm në kuzhinen indiane duke përfshirë indian Curry.

Selino është ngrënë gjerësisht nga derra pulë, qentë, kuajt, zogjtë, ketrat, dhe brejtësat vogla.

Fara selino Cross-pjesë e një brinjë selino Pascal.

Përdorimi i farës së selinos në tableta për lehtësimin e dhimbjeve u përshkrua nga Aulus Cornelius Celsus ca. 30 pas Krishtit. Farat e selinos përmbajnë një kompleks i quajtur 3-N-butyl-phthalide që është treguar ndaj presionit të ulët të gjakut në zemer.

Selino është e vlefshme në dietat për peshë-humbje, ku ai jep sipas sistemit bulk kalori të ulët fije dietetike. Selino përmban androstenone. [4] Bergapten në farat mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj dritës, kështu që përdorimi i naftës thelbësore jashtë në kohën e mirë të ndritshme duhet të shmanget. Naftës dhe doza të mëdha të farërave duhet të shmangen gjatë shtatzënisë: ata mund të veprojnë si një nxitës i mitrës. Farërat të destinuara për kultivim nuk janë të përshtatshme për të hahet ashtu si janë trajtuar shpesh me fungicides. Ka një besim të përbashkët që selino është kaq e vështirë për njerëzit që të bluaj, se ajo ka kalori negative sepse tretja e njeriut djeg më shumë kalori se sa mund të nxirren. Farat selino janë gjithashtu një burim i madh i kalciumit, dhe janë konsideruar si një e mirë alternative për produktet e kafshëve.

Selino është në mesin e një grupi të vogël të ushqimeve (kryesuar nga kikirikët) që shfaqen për të provokuar reagimet më të rënda alergjike, sepse njerëzit me alergji ndaj selinos, ekspozimi mund të shkaktojë shok anafilaktik potencialisht fatal. alergjen nuk duket të jenë shkatërruar në gatim temperaturat. Rrënjë selino-hahet zakonisht si celeriac, apo të vihen në pi-është i njohur për të përmbajë më shumë se alergjen kërcell. Fara përmbajnë nivelet më të larta të përmbajtjes alergjen. Ushtrimi-nxiti anaphylaxis mund të keqësohet. Një reaksion alergjik edhe mund të jetë shkaktuar duke ngrënë ushqime të cilat janë përpunuar me makinat që kanë të përpunuara më parë selino, duke shmangur ushqimet e tilla të vështira. Në kontrast me alergji badiava është më e përhapur në SHBA, alergjia selino është më e përhapur në Evropën Qendrore. [8] Në Bashkimin Evropian, ushqimet që përmbajnë ose mund të përmbajnë selino, në gjurmë edhe shuma, duhet të jetë shënuar qartë si i tillë.

Daniel Zohary dhe Maria Hopf [9] vini re se lë selino dhe inflorescences ishin pjesë e garlands gjetur në varrin e faraonit Tutankhamun (vdiq 1323 pes) dhe selino mericarps datë për shekullin e 7 para Krishtit u gjetën në Heraion Samos. Megjithatë, ata vërejnë "prej A. graveolens rritet egra në këto zona është e vështirë për të vendosur nëse këto përfaqësojnë mbetjet e egër apo forma të kultivuar." Vetëm nga herë klasike është e sigurt se selino ishte kultivuar.

M. Fragiska përmend një arkeologjike të gjeni të selino daton në shekullin e 9 pes, në Kastanas, por dëshmitë letrare për Greqinë e lashtë është shumë më e bollshme. Në Iliada e Homerit, kuajt e Myrmidons gërvishtur mbi selino të egra që rritet në keneta e Trojës, dhe Odisea nuk është përmendur nga livadhet e vjollcë dhe selino të egra që rrethojnë shpellën e Calypso.

Një simbol chthonian ndër grekët e lashtë, selino u thuhet se ka sprouted nga gjaku i Kadmilos, babai i Cabeiri, hyjnive chthonian festuan në Samothrace, Lemnos dhe Thives. Aromë aromë dhe ngjyrë të errët fletë të inkurajuar këtë shoqatë me kultin e vdekjes. Në gjethe selino klasike të Greqisë u përdorën si garlands për të vdekur, dhe kurora e fituesve në Lojërat Isthmian janë bërë të parë të selino përpara se të zëvendësohet nga kurora e bërë nga pisha. Sipas Plaku Pliny [11] në Achaea kurorë veshur nga fituesit e Lojrave shenjtë Nemean ishte bërë edhe selino. [10]

Selino emrin retraces rrugë uzinës e miratimit të njëpasnjëshme në gatim evropiane, si selino anglisht (1664) e ka prejardhjen nga céleri frëngjisht vjen nga termi Lombardit, seleri, nga selinon Latine, e huazuara nga greqishtja. [12] Mesdheut selino të origjinës ende përkujtohet në céleri shprehje frëngjisht d'Italie.

Ardhjen e habitshme selino vonë në kuzhinë angleze është një fund-produkt e traditë të gjatë e zgjedhjes pasardhësit e nevojshme për të zvogëluar llogore për hidhërim dhe rritjen e sheqerna e saj. 1699 Gjoni nga Evelyn mund të rekomandojë atë në Acetaria e tij. Një ligjërim i Sallets: "Sellery, Apium Italicum, (dhe e familjes Petroseline) ishte dikur nje i huaj me ne (dhe as shumë kohë që në Itali) është një lloj e nxehtë dhe më bujare e Maqedonisë Persley ose Smallage ... dhe për të shije të lartë dhe është mirënjohës plac'd ndonjëherë në mes të Sallet Grand, në tryezat e Madhe Mens tonë, dhe Praetors festat, si dhuntia e Bordit të gjithë ".

Apium graveolens rritet për 1 m i gjatë. Lë janë gjethependor të bipinnate lë me broshura rombik 3–6 cm dhe 2–4 cm të gjatë gjerë. Lule janë të butë i bardhë, me diameter 2–3 mm, të prodhuar në oborrin umbels dendur. Fara janë vezak gjerë të rrumbullakët, 1,5–2 mm i gjatë dhe i gjerë.

Amerikën e Veriut, të prodhimit komercial të selino është e dominuar nga varietetet e quajtur selino Pascal. [13] Kopshtarëve mund të rritet një sërë cultivars, shumë prej të cilave ndryshojnë pak nga llojet e egra, kryesisht në gjethe stouter që rrjedh. Ata janë të shkonin në dy klasa, të bardhë dhe të kuqe, të bardhë cultivars që përgjithësisht mirë salcë, dhe më e freskët dhe e tenderit.

Formë e egër e selino është i njohur si smallage. Ajo ka një kërcell i rrudhur me pykë-formë gjethe, gjithë centrali të paturit e një trashë shije, i vrazhdë, dhe një erë të veçantë. Gjeth nuk hahen zakonisht (pervec supave ose Stews në kuzhinë frëngjisht), por lë të mund të përdoret në salads, dhe fara e tij janë ato shiten si erëz. [14] Me kultivimin dhe blanching, gjeth humbin cilësitë e tyre acid dhe i merr butë, pak i ëmbël, shije aromatike të veçantë për selino si një fabrikë sallatë.

Bimëve janë ngritur nga pasardhësit e, mbjellë ose në një krevat të nxehtë apo në kopsht të hapur sipas sezonin e vitit, dhe pas një ose dy thinnings jashtë dhe transplantings ata janë, të ketë arritur një lartësi prej 15–20 cm, mbillen nga në llogore të thellë për lehtësi e blanching, e cila është prekur nga lërim deri të përjashtojë dritë nga rrjedh.

Në të kaluarën, selino ishte rritur si perime për dimër dhe pranverën e hershme, ai ishte perceptuar si një tonik spastrimit, përshëndeti për t'iu kundërvënë kripe sëmundje të një diete të dimrit. Nga shekullit të 19 për sezonin selino ishte zgjeruar, për të kaluar nga fillimi i shtatorit deri në fund në prill.

Korrja dhe ruajtja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korrja ndodh kur madhësia mesatare e selinos në një fushë është i shitshëm, për shkak të rritjes jashtëzakonisht uniformë kulture, fushat janë korrur vetëm një herë. Bishtat e gjethes dhe gjethet janë hequr dhe selinot e korrura janë të mbushura nga madhësia dhe cilësia (përcaktuar nga ngjyra, forma, drejtësia dhe trashësia e bishtit të gjethes, kërcelli dhe gjatësia midrib dhe mungesë të sëmundjes, të çara, ndahet, dëmtimin e insekteve dhe bëj shaka). Nën kushte optimale, selino mund të ruhet deri në shtatë javë në mes 0-2 °C (32-36 °F). Gjethet e brendshme mund të vazhdojnë të rriten në qoftë se ruhet në temperaturë mbi 0 °C (32 °F). Bishtat e prerë të gjethes së selinos janë të prirur për shkatërrim, të cilat mund të ndalohen ose të reduktohen përmes përdorimit të thikave të mprehta gjatë përpunimit, trajtimit të butë, dhe të përshtatshëmsanitar


 Commons: Apiaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale