Sergio Claudio dos Santos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Serginho
Serginho.jpg
Serginho me Milanin në vitin 2007
Të dhënat personale
Emri i plotëSérgio Cláudio dos Santos
Data e lindjes (1971-06-27) 27 Qershor, 1971 (50 vjeç)
Vendi i lindjesNilópolis, Rio de Janeiro, Brazil
Gjatësia1,81 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1992–1993Itaperuna7(0)
1993–1994Bahia11(1)
1994–1995Flamengo17(3)
1995–1996Cruzeiro23(8)
1996–1999São Paulo58(21)
1999–2008Milan185(18)
Gjithsej301(51)
Ekipi kombëtar
1998–2001Brazili10(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sergio Claudio dos Santos (Serginho më shkurt; lindur më 27 qershor 1971) është një ish futbollist brazilian, i cili në fund ka luajtur me klubin italian Milan si mbrojtës i majtë dhe annësor. Pseudonimi i tij është Il Concorde, që i referohet aftësive të tija në fushë.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.