Serxho Petrela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Serxho Petrela është piktor shqiptar nga Tirana , pesazhist , lindur 7 Janarin e vitit 1965 në Shqipëri. Serxho si piktor është realizues i disa ekspozitave. E para realizohet në 1986 tek Pallati i Kulturës së Lezhës kur kryente sh ërbimin në marine, flota detare kurse ekspozita e kulmuar realizohet në Kuvendin e Shqipërisë (2011) me vlerësime të ndjeshme nga bashkësia e artistëve pamor . Punët e tij ndodhen në Angli , vendet e BE dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës .


Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serxho Petrela eshte biri i Lulzim Petrela dhe Adlije (Tola) Petrela dhe nipi i mesueses se pare Tiranase Servete Maci. I jati i tij, intelektual i kohes, shkrimtar, gjuholog dhe publicist i mirenjohur dhe e ema mesuese violine. Shkollen fillore e kreu tek "Deshmoret e Lirise".


Formimi artistik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasioni i tij per pikturen shfaqet qe ne vogeli. Kryen Liceun Artistik "Jordan Misja" ne Tirane per pikture, nga viti 78 deri me 82. Sot, Serxho Petrela eshte nje nga emrat me te mirenjohur te botes se Artit dhe Piktures jo vetem ne Shqiperi, por edhe jashte saj. Pikturat e tij jane bere te njohura edhe fale ekspozitave te shumta si brenda dhe jashte vendit.

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]