Sevdail Idrizi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sevdail Shefki Idrizi Kom. Guri i lindur me 01.05.1973 – 29.10.2001 Z.O.P. Brigada 113[1] Sevdaili ishte pjesëmarrës në tri luftrat UÇKUÇPMB dhe UÇK-së të Maqedonise në luftën e UÇPMB-së ishte përgjegjës i logjistikës për anën e koridorit të Luginës së Karadakut ku bëri strehimin dhe mirmbajtjen e armatimit si dhe në luftë shpërndarjen e tijë.

AktivitetIN e tij ushtarake, ku i kreu me nderë dhe sukses. Aksidentalisht ndërroi jetë në fund të luftës përfundimtare të UÇK-së në Maqedoni. Në varrezat te Fshatit Shurdhan ku është i varrosur ky kolos i Karadakut, u bënë humazh.

Lidhje tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]