Jump to content

Sex Education (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sex Education
Zhanri
Krijuar ngaLaurie Nunn
Luajnë
KompozitoriOli Julian
ShtetiMbretëria e Bashkuar
Gjuha origjinaleAnglisht
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve32 (lista e episodeve)
Prodhimi
Producentët ekzekutivë
  • Jamie Campbell
  • Ben Taylor
Kinematografia
  • Jamie Cairney
  • Oli Russell
Kohëzgjatja46–52 minuta
Prodhimi Eleven Film
Lëshimi
Rrjeti origjinalNetflix
Formati i videos4K (Ultra HD)
Lëshimi origjinal11 janar, 2019 ─ vazhdon
Lidhje të jashtme
Website

Sex Education është një serial televiziv Britanik i zhanrit komedi-dramë, krijuar nga Laurie Nunn, i cili u shfaq për herë të parë më 11 janar 2019, në Netflix. Në serial luajnë Gillian Anderson, Asa Butterfield, Emma Mackey, Ncuti Gatwa, Connor Swindells, dhe Kedar Williams-Stirling. Në shkurt të vitit 2019, u njoftua se seriali ishte rinovuar për një sezon të dytë.

Otis Milburn, një adoleshent i turpshëm në shoqëri, është i pavendosur rreth seksit, pavarësisht se mamaja e tij është një terapiste seksi dhe është e hapur ndaj çdo aspekti seksual. Pasi ndihmon pa dashje të fortin e shkollës me shqetësimin seksual të këtij të fundit, Otis krijon një biznes për këshillim seksi bashkë me Maeve — një shoqe klase me besim në vete por e brishtë — për të edukuar shokët e tjerë me problemet e tyre seksuale.[1][2]

Nr. Titulli Regjia nga Skenari nga Data origjinale e lëshimit
1 "Episode 1" Ben Taylor Laurie Nunn 11 janar 2019
2 "Episode 2" Ben Taylor Laurie Nunn 11 janar 2019
3 "Episode 3" Ben Taylor Sophie Goodhart 11 janar 2019
4 "Episode 4" Ben Taylor Laura Neal & Laurie Nunn 11 janar 2019
5 "Episode 5" Kate Herron Sophie Goodhart & Laura Hunter 11 janar 2019
6 "Episode 6" Kate Herron Laurie Nunn & Freddy Syborn 11 janar 2019
7 "Episode 7" Kate Herron Sophie Goodhart 11 janar 2019
8 "Episode 8" Kate Herron Laurie Nunn 11 janar 2019
  1. ^ White, Peter (28 nëntor 2017). "Netflix Lines Up Teen Sex Comedy Drama 'Sex Education'". Deadline Hollywood. Marrë më 17 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Maple, Taylor. "Emma Mackey's Sex Education' Character Has Already Become A Fan Favorite". Bustle (në anglisht). Marrë më 2019-02-20.