Emma Mackey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emma Mackey
Emma Mackey.jpg
Mackey në vitin 2019
Vendlindja Le Mans, Sarthe, Francë
Nënshtetësia Franceze • Britanike
Arsimimi University of Leeds
Profesioni Aktore
Vitet aktiv 2016 ─ e tashme
Qyteti ku jeton Londër, Angli[1]

Emma Margaret Tachard-Mackey është një aktore Franko-Britanike. Ajo njihet më shumë për rolin e Maeve Wiley në serialin origjinal të Netflix Sex Education.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Emma Tachard-Mackey u lind në Le Mans, Francë, nga një baba francez dhe një mama britanike. I ati i saj, Philippe, është një drejtor shkolle. Mamaja, Rachel, është vullnetare në një shoqatë bamirësie. Emma u rrit në Sablé-sur-Sarthe dhe mbaroi gjimnazin në vitin 2013. Ajo u shpërngul në Britaninë e Madhe kur ishte 17 vjeç, dhe më vonë vazhdoi universitetin në University of Leeds.[2]

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Mackey luan përkrah Asa Butterfield, Gillian Anderson dhe Ncuti Gatwa në serialin komedi-dramë të Netflix Sex Education.[3][4] Personazhi i saj, Maeve Wiley, është një "vajzë e keqe" mendjemprehtë me tru biznesi e cila i mbush mendjen një shoku shkolle që të nisin një biznes nëntokësor për terapi seksi në shkollën e tyre.[5][6] Sex Education është roli i parë i Mackey në një serial madhor televiziv. Ajo ka marrë kritika të mira për performancën e saj.[7]

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Televizion[redakto | përpunoni burim]

Year Title Role Notes
2019–e tashme Sex Education Maeve Wiley Rol kryesor; 8 episode

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Emma Mackey une franco-britannique nouvelle star de Netflix". Ici Londres. 7 January 2019. Marrë më 28 January 2019. 
  2. ^ "Sex Education sur Netflix : Emma Tachard-Mackey, étoile montante originaire de la Sarthe !". L'Actu. 16 January 2019. Marrë më 28 January 2019. 
  3. ^ "REVIEW: 'Sex Education' teases but also tells a good story". Sioux City Journal. 
  4. ^ Romero, Ariana (11 January 2019). "Sex Education's Maeve Herself On That Vagina Shaming Episode". Refinery29. Marrë më 13 January 2019. 
  5. ^ Bergado, Gabe (4 January 2019). "Meet the Cast of "Sex Education," Netflix's Hilarious New Dramedy All About, Well, Sex". Teen Vogue. Condé Nast. Marrë më 13 January 2019. 
  6. ^ Vick, Megan (12 January 2019). "Sex Education Is the Most Honest Coming-of-Age TV Show We've Seen in Forever". TV Guide. Marrë më 13 January 2019. 
  7. ^ Naahar, Rohan (14 January 2019). "Sex Education review: Netflix pops 2019's cherry with its best show in months". Hindustan Times. HT Media. Marrë më 14 January 2019.