Sezai Karakoç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sezai Karakoç (lindi më 22 janar 1933 - 16 nëntor 2021) është poet, shkrimtar, mendimtar dhe politikanë turk.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai diplomoi në Fakultetin e Shkencave Politike në Universitetin e Ankarasë dhe punoi në sektorin e financave për shumë vite. Ai është një nga pionierët e letërsisë turke që synon t'i tejkalojë besimet tradicionale islame dhe teknikat moderne poetike.

Ai sheh tre elemente thelbësore për një poet. Këto tre elementë që ai e quan trekëndëshin e Peer Gynt, sipas Karakoçit, ekziston në shfaqjen e Henrik Ibsen, Peer Gynt. Këto tre elemente janë: Poeti duhet të jetë vetë. Për të qenë vetë një poet duhet të transformohet. Elementi i dytë: një poet duhet të jetë vetë përmbajtje. Poeti duhet ta duash artin e tij duke u transformuar prej saj. Së treti, për të qenë i vetë-përmbajtur, duhet të ndjehet gëzim. Kjo gëzim nuk vjen nga të jetuarit, por nga të jetuarit.

Poezitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Körfez (Gjiri), 1959
  • Sesler (Tinguj), 1968
  • Zamana adanmış sözler (Fjalët të dedikuar kohës), 1970
  • Ayinler (Ritet), 1977
  • Şiirler VI (Poemat VI), 1980

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]