Gjon Vladimiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shën Jon Vlladimirit)
Shko te: navigacion, kërko
Shën Jon Vlladimirit
Shën Jon Vlladimirit

Shën Gjon Vladimir (~970-1016) nga rreth 990 për 1016 Sundimtar ishte Doclea, principata më të shquar serb të moshës. Mbretërimit të tij u zhvillua gjatë luftës e gjatë midis Perandorisë Bizantine dhe Samuilovog. Aleanca me bizantin u përpoq për të mbrojtur vendin e tij nga Carit Samuil, por kjo fitoi ende Duklja, dhe utamničio në Prespë, në jugperëndim të ditëve të sotme-Maqedoni. Sipas kronikë e Dukljanina Priest, vajzën e Samuelit Theodora ishte Košara zavoljevši princ rob lut babai i tij që të martohej me të. Samueli i dha shportën e gruas, Vladimir Gjoni, dhe i biri i tij-novopečenog Doclean u kthye në fron, duke i dhënë atij në këtë se si qeveria e tij vasal dhe Durrësit. Vladimir ishte i njohur si një devotshëm, të drejtë dhe sundimtar i mëshirshëm. Ai vendosi në paqe, izbjegavši për t'u angazhuar në një luftë, e cila arriti kulmin 1014 Fitore Bizantin mbi Samueli; makinë pak më vonë vdiq. Me qëllim Samuilovog nipin Gjoni Vladislav, Jon Vladimir u vra pabesisht 22 Maj 1016 Preu kokën e tij para një kishë në Prespë.

Jon Vladimir është varrosur në Prespë. Menjëherë pas vdekjes, ishte e njohur për shenjtë dhe martir, me pushime 22 Maj; për shenjtore e parë serbe. Dy apo tre vite pas gërmadha funeralin e tij ishin transferuar në Duklja dhe rreth 1215 në Durrës, ku mbeti deri 1381 Pasi që ata të ruhen në Manastirin e Shën Gjon Vladimir të Elbasanit deri në 1995, kur kanë lëvizur në katedralen në Tiranë, selia e Kishës Ortodokse Shqiptare. Deri në kohën aktuale, shumë besimtarë të pelegrinazhit të tij në gërmadha, posaçërisht për festën e tij. Gërmadha që lidhen me Shën Jovan Vladimir është një kryq që ai mbajti në duart e tij kur ai u ekzekutua. Kryqi është mbajtur në familje për shekuj Androvic nga Veljih Mikuliç Bar. Çdo ditë vit Trojičin para procesion në krye të Rumija malit. Shën Jovan Vladimir konsiderohet qiell e qytetit të Barit. Ikonat zakonisht e përfaqësojne si një mbret në veshje mbretërore me një kurorë mbi kokën e tij, me kokën ulur saj në majtë dhe kryq në dorën e djathtë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]