Shawn Jones (basketbollistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shawn Jones 2014.jpg
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: Shawn Jones
Ditëlindja: 25 mars 1992
Vendlindja: Miami, Florida
Kombësia: Amerikanë / Kosovarë
Gjatësia: 2,03 m
Pesha: 107 kg
Pozita: Power forward
Numri: 22
Ekipi: Dinamo Basket Sassari

Shawn Jones (lindi më 25 mars 1992) është basketbollistë kosovarë i lindur në Amerikë i cili luan për Dinamo Basket Sassari i Serie A. Ai luajti në basketbollin e kolegjit në Universitetin e Tennessee, ku në vitin 2014, ai u emërua si "Lojëtar i Vitit i Basketbollit për Meshkuj" nga Konferenca SHBA.[1]

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jones u bashkua me Los Angeles Clippers për Ligën Verore NBA 2014.[2] Më 23 shtator 2014, ai nënshkroi me Miami Heat.[3] Sidoqoftë, më 25 tetor 2014, ai u tërhoq nga Heat pasi luajti 4 ndeshje para sezonit.[4]

Në korrik 2015, ai u bashkua me Washington Wizards për Ligën Verore NBA 2015.[5] Më 14 gusht, ai nënshkroi kontratë një vjeçare me MoraBanc Andorra.[6]

Më 11 korrik 2016, ai nënshkroi kontratë tre vjeçare me Hapoel Jerusalem.[7] Më 20 prill 2017, ai u huazua në Sidigas Avellino për pjesën tjetër të sezonit 2016-17.[8]

Më 22 qershor 2017, Jones nënshkroi me Dinamo Sassari për sezonin 2017–18.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është djali i Andrew dhe Cynthia Jones.[10]

Në korrik të vitit 2016, Jones morri shtetësi kosovare.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "MTSU's Shawn Jones named CUSA player of year". Tennessean.com. 12 mars 2014. Marrë më 12 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "CLIPPERS ANNOUNCE 2014 NBA SUMMER LEAGUE ROSTER". NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 korrik 2014. Marrë më 7 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "HEAT Signs Shawn Jones and Andre Dawkins". NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 23 shtator 2014. Marrë më 23 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "HEAT Waive Birch, Drew, Johnson and Jones". NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 tetor 2014. Marrë më 25 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "SHAWN JONES READY TO TAKE HIS GAME TO THE NEXT LEVEL". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 9 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Shawn Jones signs with MoraBanc Andorra". Sportando.com. 14 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2015. Marrë më 14 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Shawn Jones joins Hapoel Jerusalem
 8. ^ Hapoel Jerusalem loans Shawn Jones to Scandone Avellino[lidhje e vdekur]
 9. ^ "Dinamo Sassari signs Shawn Jones". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2017. Marrë më 9 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Shawn Jones Bio". GoBlueRaiders.com. Marrë më 12 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Shawn Jones merr pasaportën kosovare". Sportando. 11 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 9 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)