Shehiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shehiti ose shehidi (arabisht: شهيد , romanizuar Shahīd [ʃahiːd], fem. شهيدة [ʃahiːdah], pl. شُهَدَاء  [ʃuhadaː]; penxhabisht: ਸ਼ਹੀਦ) shenon nje dëshmorIslam dhe Sihizëm.

Fjala perdoret shpesh ne Kuran me kuptimin e pergjithshem "deshmitar", por vetem nje here ne kuptimin "deshmor, martir". Deshmorja e pare per Islamin ka qene nje grua; nje nder hyjnor, i pakrahasueshem, universal dhe i perjetshem.