Jump to content

Gjuha penxhabe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjuha panxhabe (shahmukhi: پنجابی paṉjābī; gurmukhi: ਪੰਜਾਬੀ pañjābī)[1] është një gjuhë indo-arike e folur nga mbi 100 milion folës amtarë në mbarë botën, duke e bërë atë gjuhën e 10 më të folur (2015)[2][3] në botë. Ajo është gjuhë amtare e panxhabëve që banojnë në rajonin historik të Panxhabit, në Pakistan dhe Indi. Është e vetmja gjuhë e gjallë mes gjuhëve indo-evropiane e cila është plotësisht gjuhë tonale.[4][5][6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kachru, Braj B.; Kachru, Yamuna; Sridhar, S. N. (27 March 2008).
  2. ^ "Världens 100 största språk 2010" [The world's 100 largest languages in 2010]. Nationalencyklopedin (në suedisht). 2010. Marrë më 12 shkurt 2014.
  3. ^ "What Are The Top 10 Most Spoken Languages In The World?". Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2017. Marrë më 18 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Barbara Lust, James Gair.
  5. ^ "Punjabi language and the Gurmukhi and Shahmuhi scripts and pronunciation". Omniglot.com. Marrë më 2012-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Phonemic Inventory of Punjabi Arkivuar 16 korrik 2015 tek Wayback MachineWayback Machine.
  7. ^ Geeti Sen.