Shekulli VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Para erë sonë: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I

Era jonë: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - XXI


Nga Shekulli VI

Ngjarje[redakto | përpunoni burim]

Tek “Synekdimos i Herakliut” përmenden qytete që sot gjeografikisht i përkasin Shqipërisë, kështu në Epirin e Ri: Dyrrahu, Skampa (Elbasani), Apollonia, Bylis, Amantia, Pulkeriopoli (Berati), Avlona (Vlora), Listra dhe Skipon; në Epirin e Vjetër: Evria, Finiqi, Adrianopoli, Ankiasmos dhe Butrotos (Butrinti).

Shpikje, zbulime, zhvillime[redakto | përpunoni burim]

Njerëz të shquar[redakto | përpunoni burim]