Shembjet e ndërtesave në Tiranë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tirana përdor instrumentin e shëmbjes së ndërtesave për objekte me ose pa leje, që janë ndërtuar kryesisht pas rënies së dikaturës në Shqipëri si pasojë e rritjes së madhe demografike në kryeqytet. Ky instrument përdoret nga administrata e bashkisë sepse politikat bashkiake nuk kanë mundur t'i paraprinë zhvillimit të shpejt.

Autoritetet përgjegjëse: Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit (IKMT), Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARrSh), Agjencia Shtetërore e Kadastrës (AShK), Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave dhe Ndërtimeve Informale (ALUIZNI).

Ndërtesat mbi Lanë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2001-2002

Ndërtesat historike dhe monumentet e kulturës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri Kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2017

Teatri Kombëtar u shemb në orët e para të mëngjesit të së dielës të 17 majit 2020.

Vilat e Tiranës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekti i Unazës së Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2016

Shkoza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2017-2020

Lagjja Astiri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2018-2021

Lagjja 5 Maji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2021-2022

Paskuqani (Bashkia Kamëz)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2022

Kodra e Priftit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj të vitit 2022, disa banorë të Kodrës së Priftit në Tiranën lindore protestuan kundër prishjes së banesave të tyre për ndërtimin e segmentit Shkozë-Kodra e Priftit. Ata deklaruan që shtëpitë i ndërtuan jashtë itinerarit e rrugës së planifikuar më 1989, dhe që me devijimin e ri do të preken rreth 80 banesa. Protestuesit kërkuan t'i përmbahet itinerarit të parë që do të shembte numrin minimal të banesave. [1]

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Protestë të Kodra e Priftit/ Banorët kërkojnë kthimin te projekti i vitit 1989". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)