Shenja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disa shenja në lëkurë.

Një shenjë (ose shenjë indi) është një zonë e indit fijor që zëvendëson lëkurën normale pas një lëndimi. Shenjat rezultojnë nga procesi biologjik i riparimit të plagëve në lëkurë, si dhe në organe dhe inde të tjera të trupit. Kështu, dhëmbëzat janë një pjesë e natyrshme e procesit të shërimit. Me përjashtim të lezioneve shumë të vogla, çdo plagë (p.sh., pas aksidentit, sëmundjes ose operacionit) rezulton në një shkallë të caktuar të cikatriceve. Një përjashtim nga kjo janë kafshët me rigjenerim të plotë, të cilat rigjenerojnë indet pa formimin e mbresë.

Indi i mbresë përbëhet nga e njëjta proteinë (kolagjen) si indi që zëvendëson, por përbërja e fibrave të proteinës është e ndryshme; në vend të një formimi të rastësishëm të fibrave të kolagjenit që gjenden në indet normale, në fibrozë kolagjeni ndërlidhet dhe formon një shtrirje të theksuar në një drejtim të vetëm.[1] Ky shtrirje e indit mbresë të kolagjenit është zakonisht me cilësi funksionale inferiore ndaj shtrirjes normale të rastësishme të kolagjenit. Për shembull, plagët në lëkurë janë më pak rezistente ndaj rrezatimit ultravjollcë, dhe gjëndrat e djersës dhe gjëndrat e flokëve nuk rriten përsëri brenda indeve të mbresë.[2] Një infarkt i miokardit, i njohur zakonisht si sulm në zemër, shkakton formimin e mbresë në muskulin e zemrës, gjë që çon në humbje të fuqisë muskulare dhe ndoshta në dështim të zemrës. Megjithatë, ka disa inde (p.sh. kocka) që mund të shërohen pa ndonjë përkeqësim strukturor ose funksional.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sherratt, Jonathan A. (2010). "Mathematical Modelling of Scar Tissue Formation". Department of Mathematics, Heriot-Watt University. Marrë më 20 gusht 2010. This is composed of the same main protein (collagen) as normal skin, but with differences in details of composition. Most crucially, the protein fibres in normal tissue have a random (basketweave) appearance, while those in scar tissue have pronounced alignment in a single direction. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kraft, John; Lynde, Charles. "Giving Burns the First, Second and Third Degree - Classification of burns". skincareguide.ca. Marrë më 31 janar 2012. Formation of a thick eschar, slow healing (>1month), Obvious scarring, hair loss. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)