Sheshi Maqedoni, Shkup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheshi Maqedoni nga Ura e Gurit, Shkup

Sheshi Maqedoni (maqedonisht: Плоштад Македонија, Ploštad Makedonija) është sheshi kryesor i Shkupit, kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut. Sheshi është më i madhi në Maqedoninë e Veriut me gjithsej 18.500 m2. Ndodhet në pjesën qendrore të qytetit dhe kalon lumin Vardar. Festat e Krishtlindjeve mbahen gjithmonë atje dhe zakonisht shërben si vend i ngjarjeve kulturore, politike dhe të tjera. Sheshi është pjesë e projektit Shkupi 2014.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007, qeveria maqedonase njoftoi planet për rindërtimin e Shtëpisë së Ushtrisë, e cila së bashku me Teatrin e Vjetër (po rindërtohet edhe në anën tjetër të sheshit Maqedoni, përtej lumit Vardar) që u shkatërrua rëndë në tërmetin e Shkupit të vitit 1963.

Në dhjetor të vitit 2008, në sheshin Maqedonia, afër Urës së Gurit, u ngrit një shtizë flamuri me flamurin maqedonas, siç u bë në 68 lokacione të tjera të rëndësishme në mbarë vendin.

Më 2 maj 2010, pranë Urës së Gurit u ngritën dy monumente të Goce Dellçevit dhe Dame Gruevit.[1] Komuna Qendër ndërtoi monumentin e lartë të Luftëtarit mbi kalë dhe shatërvanin, i cili u zbulua më 8 shtator 2011, në 20 vjetorin e referendumit të pavarësisë së Maqedonisë nga Jugosllavia.[2]

Pamje e ndryshme nga sheshi

Tre rrugët kryesore që bashkohen në shesh janë Maksim Gorki, Dimitar Vlahov dhe Rruga Maqedonia. Rruga Dimitar Vlahov u shndërrua në një rrugë këmbësore në vitin 2011. Maksim Gorki, megjithëse nuk është një zonë këmbësore, është e veshur me pemë qershie japoneze, lulëzimi i të cilave në pranverë shënon një seri ngjarjesh kulturore aziatike njëjavore. Së fundi, Rruga Maqedonia, rruga kryesore për këmbësorë, lidh sheshin Maqedonia me Stacionin e Vjetër Hekurudhor (të shkatërruar nga tërmeti i vitit 1963), ku ndodhet Muzeu i Qytetit të Shkupit. Përgjatë rrugës Maqedonia ndodhet Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës, e cila përmban një ekspozitë artefakte nga jeta e Nënë Terezës. Shtëpia origjinale e familjes së Nënë Terezës ndodhej pranë sheshit Maqedonia dhe sot mund të gjendet një pllakë që shënon vendndodhjen. Një kullë feudale e mesjetës pranë shtëpisë së Nënë Terezës qëndron ende sot, e cila çuditërisht i rezistoi tërmetit shkatërrues të vitit 1963. Shëtitja më e njohur turistike fillon nga Stacioni i Vjetër Hekurudhor poshtë Rrugës së Maqedonisë, pas Shtëpisë Përkujtimore të Nënë Terezës dhe Kullës Feudale, pranë vendndodhjes së shtëpisë së lindjes së Nënë Terezës, poshtë Sheshit Maqedoni, përtej Urës së Gurit, pranë Muzeut të Holokaustit, Muzeut të Pavarësisë së Maqedonisë , drejt Pazarit Turk dhe përfundon në Kalanë e Kalesë. Teatri i Vjetër i rindërtuar dhe Muzeu i ri Arkeologjik shtojnë pika referimi kulturore shtesë përgjatë vertikalit kryesor turistik.

Në maj 2010, Marriott Hotels njoftoi ndërtimin e hotelit të parë Marriott në Ballkan në Shkup në Sheshin Maqedonia.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Macedonian Information Agency Arkivuar 19 mars 2012 tek Wayback Machine Goce Delčev, Dame Gruev monuments erected at Skopje square
  2. ^ Dnevnik newspaper Arkivuar 28 shtator 2011 tek Wayback Machine (në maqedonisht)