Jump to content

Shkëmbi i kërpudhave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkëmbi i kërpudhave, i njohur ndonjëherë si Mushroom Rock, [1] është një ishull i vogël 60 metres (200 ft)* në formën e një grumbulli masiv guri gëlqeror në hyrje të një lagune të zezë pothuajse rrethore në Dwejra, në bregdetin e Gozo, vetë një ishull në arkipelagun Maltez . Shkëmbi i kërpudhave ndodhet në 36°02′45″N 14°11′27″E / 36.04583°N 14.19083°E / 36.04583; 14.19083 dhe bie në juridiksionin e qytetit të San Lawrenz .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Knights Hospitaller me sa duket zbuloi atë që njihet gjerësisht si Kërpudhat e Maltës, duke u rritur në majën e rrafshët të shkëmbit. Kjo bimë, e cila është një lloj bime e lulëzuar parazitare, ka një erë të neveritshme. Mjekët në atë kohë besonin se ajo kishte veti medicinale . Kalorësit e përdorën atë si një salcë stiptike për plagët dhe një kurë për dizenterinë . Kalorësit e vlerësuan aq shumë, saqë shpesh au jepnin si dhuratë fisnikëve të shquar të Maltës dhe vizitorëve në ishujt Maltezë.

Mjeshtri i Madh Pinto dekretoi Shkëmbin jashtë kufijve në 1746; shkelësit rrezikuan një magji tre-vjeçare si vozitës në galeritë e Kalorësve. Ai vendosi një roje të përhershme atje dhe madje ndërtoi një shportë të pasigurt me teleferik nga shkëmbi në territor, 50 metres (160 ft) larg Ai gjithashtu urdhëroi që anët të zbuteshin për të hequr dorezat. [2] [3]

Përpjekjet e Pinto-s ishin mbase të panevojshme. Farmakologët po studiojnë efektet mjekësore të Fucus coccineus melitensis [4] sot. [5]

Në ditët e sotme, Shkëmbi i Kërpudhave është një rezervat natyror. Sidoqoftë, vija bregdetare afër është e arritshme për banjot dhe deti siguron aktivitete ujore perfekte.

Shkëmbi i kërpudhave është gjithashtu një objektiv i përsosur për të fotografuar perëndimin e diellit. Sidoqoftë, kjo disponohet vetëm nga ankorimi i hyrjes dhe vetëm gjatë disa sezoneve kur dielli zbret në mënyrën e duhur.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ganado, Albert (2005). "Bibliographical notes on Melitensia - 3". Journal of the Malta Historical Society (në anglisht). Melita Historica. 14 (2): 178. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2014.
  2. ^ Dharmananda, Subhuti. "Cynomorium: Parasitic Plant Widely Used in Traditional Medicine" (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2010.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ The historical guide to the island of Malta and its dependencies. p. 88.
  4. ^ Correctly known as Cynomorium coccineum; it is not a Fucus, which is a genus of seaweed.
  5. ^ Botanical Society of Edinburgh (1870). "Agriculture of Malta and Sicily". Transactions and Proceedings of the Botanical Society of Edinburgh (në anglisht). Botanical Society of Edinburgh. fq. 115. Marrë më 2009-01-04.