Shkencëtari i çmendur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaukazian, mashkull, vjetrim, dhëmb të shtrembët, flok të çrregullt, veshje laboratori, spektakle/syze laboratori, poza dramatike — stereotipi popullore të një shkencëtarit të çmendur.

Shkencëtari i çmendur (angl. Mad scientist) është një tip personazhezhanrit fiktive, ose maskara, apo beninje dhe i pamendueshëm.


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.