Shkolla e mesme e Artit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkolla e Mesme në e Artit u themelua në Pejë në vitin 1949 ,si qendër për nxitjen e pikturës ,skulpturës dhe arteve grafike dhe luajti rol qendror në lindjen dhe zhvillimin e artit bashkëkohor në Kosovë.Korrikulimi i saj përbëhet nga një program pesëvjeqar studimi të arteve të bukura dhe atyre te aplikuara.Shumë nga artistët më të njohur të Kosovës,midis të cilëve Tahir Emra,Svetozar Kamenoviq,Shyqri Nimani,Vllada Radoviq,Nusret Slihamixhiqi dhe Xhevdet Xhafa,kanë studiuar dhe/ose kanë dhënë mësim në këtë shkollë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2011). Fjalor Historik i Kosovës. Tiranë: Skenderbeg Books. ISBN 978-99943-51-70-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)