Shkollat njëdhomëshe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shkollë njëdhomëshe e komunitetit AmishLancaster County, Pennsylvania, në vitin 1941.

Shkollat njëdhomëshe ishin të zakonshme në të gjitha pjesët rurale të vendeve të ndryshme, përfshirë Prusinë, Norvegjinë, Suedinë, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Zelanda e Re, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Spanja . Në shumicën e shkollave rurale dhe të qyteteve të vogla, të gjithë nxënësit mëspnin në një dhomë të vetme. Atje, një mësues i vetëm u mësonte bazat akademike në disa nivele të klasave të fëmijëve të moshës së arsimit fillore. Ndërsa në shumë zona shkollat me një dhomë nuk përdoren më, nuk është e rrallë që ata të vazhdojnë të funksionojnë ende në vendet në zhvillim dhe zonat rurale ose në distanca të largëta. Shembuj të tillë përfshijnë pjesë të largëta të Perëndimit Amerikan, Ishujt Falkland dhe Ishujt Shetland. [1] [2] [3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ James van Horn Melton, Absolutism and the Eighteenth-Century Origins of Compulsory Schooling in Prussia and Austria (2003)
  2. ^ Construction of the First Mass Education Systems in Nineteenth-Century Europe Yasemin Nuhoglu Soysal and David Strang, Sociology of Education, Vol. 62, No. 4 (Oct., 1989), pp. 277-288 Published by: American Sociological Association
  3. ^ "Key Statistics about the Department's Customers". Department of Education and Skills (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2011.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jonathan Zimmerman (2009). Small Wonder: The Little Red Schoolhouse in History and Memory (në anglisht). Yale University Press.