Shok (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shok është një film i shkurtër, i shkruar dhe drejtuar nga Jamie Donoughue. Është i bazuar në ngjarje të vërteta gjatë luftës në Kosovë.

Filmi është aktualisht në qark festivalesh. Ishte premierë në Aspen Shortsfest ku fitoj çmimet Drama më e Mirë, Audience Special Recognition dhe Youth Jury [1]. Që atëherë ka fituar në një numër të festivaleve të tjera, duke përfshirë Hollyshorts Film Festival [2] dhe DC Shorts Film Festival.[3]

Filmi është kandiduar për Academy Award for Best Live Action Short Film në 88th Academy Awards.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ shootonline oscar qualifying wins
  2. ^ vimooz hollyshorts winners 2015
  3. ^ dc shorts 2015 winners
  4. ^ "Oscars 2016 Nominations: Complete List of Nominees". Eonline. 14 janar 2016. Marrë më janar 14, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]