Shpatanji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpatanji
Fshat
Shpatanji is located in Shqipëria
Shpatanji
Shpatanji
Shpatanji (Shqipëria)

Koordinatat:40°39′48″V 20°12′54″L / 40.6633°V 20.215°L / 40.6633; 20.215Koordinatat: 40°39′48″V 20°12′54″L / 40.6633°V 20.215°L / 40.6633; 20.215

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Beratit
Rrethi: Rrethi i Skraparit
Komuna: Komuna Zhepë
Targat e automjeteve: SK
Lartësia mbidetare: 878 m.n.d.
Përdorimi i stampës


Shpatanji është një fshat në Rrethin e SkraparitShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpatanji ndodhet ne nje largesi prej 43 km nga qyteti Çorovodes ne lartesin 878 m mbi nivelin e detit. Ne kete zone klima eshte mesdhetare qe do te thote nje dimer i lagesht dhe i ftoht dhe vere e nxehte dhe e thate. Temperaturat minimale shkojne 18 grade cecius ne vere dhe -1 ne dimer ndersa maksimalja 32 grade cecius ne vere dhe 9 grade cecius ne dimer. Klima eshte e pershtatshme per rritjen e bimesise se llojeve te ndryshme.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpatanji eshte nje fshat i vogel ne qarkun e Beratit, rrethi Skraparit. Esht nje fshat jo shume i vjetër dhe esht themeluar nga sllavët. Ne vitet 70 fshati perbehej prej 20 familjesh te cilat nuk ishin vendase por te ardhur nga rrethe te tjera. Burimi kryesor i jeteses ishte puna ne bujqesi.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]