Shpella e Butrintit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shpella e Butrintit ka një sipërfaqe prej 150 metra katrorë, diçka më e vogël se ajo e Kreshmoit. Dyshemja e saj shkon në thellësinë 4 metra. Ka hapësirë të gjerë, të bollshme dhe të përshtatshme për të qëndruar në të.

Stalagmitet janë më të dendura, për shkak të lagështisë më të madhe, prezente në të. Ajo vlerësohet e veçantë për nga natyra, për nga pozicioni i saj, nuk ndodhet në lartësitë e maleve, por në brigjet e liqenit, vetëm 15 metra nga buza e ujit dhe 50 metra nën rrugën automobilistike Sarandë-Butrint dhe 2 km larg nga Ksamili. Me një vozitje me varkë, duke u nisur nga Butrinti, vihet në të, ndërkohë që është e mundshme edhe me automjet, pasi rruga është e hapur.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]