Shtëpi kukulle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Titulli: "Shtëpi kukulle"

Autori : Henrik Ibsen

Personazhet: Nora, Torvald Helmeri, Elena, Ronku, Krogstadi

Permbajtja: Ne dramen "Shtëpi kukulle" pronar legjitimi i kukulles eshte nje bashkeshort , nje baba dhe nje qytetar shembullor. Ne shtepine e tij te vogel me 3 femijet dhe gruan ne shohim strehen e embel familjare , familien e lumtur te enderruar. Nora jeton e lumtur e sigurte se i ka realizuar me te vertete te gjitha endrrat e saj si per te qene bashkeshortevdhe nene ideale, per te pasur nje bashkeshort ideal i cili ne disa rasta do mund te jepte edhe jeten per te shpetuar nderin e saj. Kur bashkeshorti i saj duhet te bente nje udhetim te domosdoshem per shendetin ajo mori disa para borxh pa i thene askujt dhe as vete Helmerit ky ishte gabimi i saj i pare. Pasi kaloi kjo periudhe Helmeri u ngrit ne detyre sidrejtor ne banken ku punonte. Pikerisht ne kohen kur ajo mendonte se bashkeshorti do ta mbeshtesete dhe kur enderronte per ate burrin qe do te jepte dhe jeten per Noren ai vjen i nxehur me lajmin e se vertetes e i flet shume ashper duke e fyer sepse ajo po e turperonte sepse atij i rrezikohej karriera.Kur e sheh veten jashte rrezikut ai kthehet serish ne ate bashkeshortin e embel dhe ledhtor me gruan e vet qe per te ishte si nje kukull.Por Nora e ka vendosur e zhgenjyer dhe do te lere familien e femijet pasi nuk e quan veten te denje per ta e te dale ne boten e vertete pa e ditur se kush eshte ne vertete ajo.

Perkthime