Sibel Adalı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sibel Adalı është një shkencëtare turko-amerikane e kompjuterave që studion rrjetet sociale [1] dhe pasigurinë në vendimmarrje. [2] Ajo është profesore e shkencës kompjuterike në Institutin Politeknik Rensselaer, dhe dekane e asociuar për kërkime në Rensselaer.[3]

Edukimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adalı u diplomua në 1991 në Universitetin Bilkent, me një diplomë bachelor në inxhinieri kompjuterike dhe shkencë informacioni. Ajo shkoi në Universitetin e Maryland, College Park për studimet e saj pasuniversitare në shkencën e kompjuterave, duke fituar një diplomë master në 1994 dhe duke përfunduar Ph.D. në 1996. [3] Disertacioni i saj, Përpunimi i Query në Sistemet e Ndërmjetura Heterogene, ishte mbikëqyrur nga VS Subrahmanian. [4]

Ajo u bë anëtare e fakultetit në Institutin Politeknik Rensselaer në 1996. [5]

Librat qe ka shkruar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adalı shkroi librin Modelimi i Mirëbesimit në Rrjetet (Springer, 2013). [6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adalı mban një faqe në internet me poezi turke, me përkthime në shumë gjuhë të tjera. [7]

Ajo është motra e shkencëtarit të kompjuterave Tülay Adalı . [8]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Adalı, Sibel, About me, marrë më 2019-09-13 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Query processing in heterogeneous mediated systems", ACM Digital Library catalog entry, Association for Computing Machinery Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sibel Adali", Faculty Directory, Rensselaer Polytechnic Institute, marrë më 2019-09-13 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tansuğ, Avniye, "Sibel'in Türk şiiri sitesi" [Sibel's Turkish poetry site], Web’de Kültür Sanat, Milliyet Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sibel Adali", Faculty Directory, Rensselaer Polytechnic Institute, marrë më 2019-09-13 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Adalı, Sibel, About me, marrë më 2019-09-13 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Researchers suggest uncertainty may be key in battlefield decision making, Army Research Laboratory, 13 korrik 2018 – nëpërmjet phys.org Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Researchers suggest uncertainty may be key in battlefield decision making, Army Research Laboratory, 13 korrik 2018 – nëpërmjet phys.org Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]