Siguria e brendshme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Siguria e brendshme është akti i ruajtjes së paqes brenda kufijve të një shteti sovran ose territoreve të tjera vetëqeverisëse, përgjithësisht duke respektuar ligjin kombëtar dhe duke u mbrojtur kundër kërcënimeve të sigurisë së brendshme. Përgjegjësia për sigurinë e brendshme mund të variojë nga policia tek forcat paraushtarake, dhe në rrethana të jashtëzakonshme, vetë ushtria.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]