Jump to content

Sikorsky Aircraft

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Sikorsky Aircraft.

Sikorsky Aircraft është një prodhues amerikan i avionëve me bazë në Stratford, Connecticut. Ajo u themelua nga pionieri i aviacionit Igor Sikorsky në 1923 dhe ishte ndër kompanitë e para që prodhoi helikopterë për përdorim civil dhe ushtarak.

I zotëruar më parë nga United Technologies Corporation, në nëntor 2015 Sikorsky iu shit Lockheed Martin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]