Simancas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Simancas
Komunë
noform
Simancas Castle (late 15th-early 16th centuries)
Vendndodhja
Simancas is located in Spanjë
Simancas
Simancas

Koordinatat: 41°35′V 4°49′P / 41.583°V 4.817°P / 41.583; -4.817

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile dhe León
Provinca Valladolid
Qarku Campiña del Pisuerga
Kryetari i Bashkisë Miguel Fernando Rodríguez Ramón
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.53 km2
Lartësia 725 m (m.n.d.)
Popullsia 5291 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Simanquinos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 47130
Faqja Zyrtare www.aytosimancas.es


Simancas është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campiña del Pisuerga, të provincës Valladolid, në Castile dhe León. Simancas ka 5291 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 42.53 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]