Simone Warzel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Simone Warzel
Lindi më (1973-02-02) 2 Shkurt, 1973 (48 vjeç)
Vendlindja Erlangen
Nënshtetësia Gjermania
Arsimimi Universiteti i Kembrixhit
Profesioni matematikane dhe fizikane

Simone Warzel (e lindur më 2 shkurt, 1973) është një matematikane dhe fizikane nga Gjermania.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simone Warzel lindi në vitin 1973, në Erlangen.

Warzel studioi në Erlangen dhe Kembrixh dhe u promovua në vitin 2001 nga Hajo Leschke në Universitetin Friedrich Alexander, Nuremberg (në Fushat Magnetike).[1] Në vitet 2003-2006 ajo ishte studente post-diplomike në Universitetin Princeton, ku ajo u bë profesore asistente në vitin 2006. Ajo është një profesor në Universitetin Teknik të Mynihut dhe gjithashtu një shkencëtare vizitore e Princeton nga viti 2008.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]