Jump to content

Sitten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sion)
Sitten

Sitten (Frëngjisht: Sion [sjɔ̃] ; Gjermanisht: Sitten [ˈzɪtn̩] ; Italisht: Seduno ; Latinisht: Sedunum)është një komunë dhe kryeqyteti i kantonin Valë'Zvicrës. Në Dhjetor 2020 kishte një popullsi prej 34,978 banorësh.

Sajtet turistike në Sion përfshijnë Bazilikën e Valerës dhe Kështjellën e Tourbillon-it. Sioni ka një aerodrom për përdorim civil dhe ushtarak, i cili shërbën si bazë për misionet ajrore të shpëtimit

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]